Zyski Kingfisher zagrożone. Powodem klienci z Polski i Francji

Alicja Skiba

opublikowano: 2023-09-19 13:30

Kingfisher, właściciel m.in. sieci sklepów budowlanych Castorama, wydał ostrzeżenie o zyskach. Na wyniki spółki ma wpływ polski rynek oraz francuscy konsumenci – przekazał we wtorek Bloomberg.

Posłuchaj

Speaker icon

Zostań subskrybentem

i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Spółka spodziewa się, że zysk przed opodatkowaniem w tym roku podatkowym wyniesie ok. 590 mln funtów (730 mln USD), co jest obniżką wcześniejszych prognoz na poziomie ok. 634 funtów.

Firma stwierdziła, że połączenie “niesezonowej pogody oraz wyzwań makroekonomicznych” zaszkodziło jej wynikom w pierwszym półroczu. Pandemia była bardzo korzystnym okresem dla Kingfishera, ponieważ konsumenci, zmuszeni by pozostać w domach, wydawali pieniądze na narzędzia oraz meble ogrodowe.

Polacy ograniczają wydatki

Kryzys kosztów utrzymania, który uderzył w Europę sprawił, że warunki na rynkach stały się znacznie trudniejsze. Spółka poinformowała, że w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku sprzedaż w Polsce spadła o 10,9 proc., a we Francji o 3,8 proc. To konsekwencja tego, że polscy klienci ograniczyli wydatki, z kolei zaufanie francuskich konsumentów osiągnęło najniższy poziom od dekady.

Tymczasem znacznie lepiej szło w Wielkiej Brytanii i Irlandii, gdzie sprzedaż Kingfishera wzrosła o 1,7 proc., mimo że właściciele domów mierzą się z wyższym oprocentowaniem kredytów hipotecznych.

Previous Article

Baltic Power podpisała umowy na 3,6 mld EUR kredytu na farmę wiatrową

Next Article

Polska planuje zakończenie pomocy socjalnej dla uchodźców z Ukrainy. Rośnie napięcie między krajami

You might be interested in …

Eksport Tajwanu gwałtownie hamuje

Potwierdziły się prognozy zapowiadające kontynuację spadkowego trendu w tajwańskim eksporcie. Co istotne, odczyt za styczeń okazał się słabszy niż oczekiwano, a na dodatek – zdaniem ekspertów – to może nie być najgorszy wynik w handlu tego tajwańskiego tygrysa, informuje Bloomberg. Tajpej, […]

Kurs dolara zwyżkuje

Kurs dolara nieznacznie zwyżkuje w piątek w niestabilnym handlu po odnotowaniu gwałtownych wzrostów w poprzedniej sesji – podaje agencja Reutersa. NikolayFrolochkin/Pixabay Notowania dolara spadły na krótko po tym, jak dane pokazały, że aktywność biznesowa w USA jeszcze bardziej skurczyła […]

Waszyngton i Tokio deklarują bliższą współpracę w zakresie chipów

Stany Zjednoczone i Japonia pogłębią współpracę w zakresie badań i rozwoju zaawansowanych układów scalonych i innych technologii, poinformowały w piątek rządy obu krajów. Kongres USA, Capitol, Waszyngton fot. Bloomberg Porozumienie, które obejmuje również współpracę w zakresie obliczeń kwantowych i dyskusje […]