Zwolnienie szefa OpenAI. Firmę opuścili również trzej polscy badacze

Cała trójka pełniła ważne role w OpenAI, dotychczasowego lidera rozwoju generatywnej sztucznej inteligencji. Pachocki był dyrektorem ds. badań, Mądry jest profesorem Massachussetts Institute of Technology, który dołączył do firmy kilka miesięcy wcześniej jako szef specjalnie powołanego zespołu zajmującego się oceną ryzyka i prognoz dotyczących ryzyka silnych systemów AI. Sidor był badaczem od lat związanym z firmą. Cała trójka pochodzi z Polski. Prof. Mądry jak dotąd nie odpowiedział na pytania PAP o sprawę.

Zaskoczenie również dla Microsoftu

W piątek OpenAI poinformowała o zwolnieniu dyrektora wykonawczego spółki i jej współzałożyciela Sama Altmana oraz innego założyciela i prezesa Grega Brockmana. Nie podano konkretnych powodów, poza wzmianką, że Altman miał “nie być konsekwentnie szczery” w komunikacji z zarządem. Według portalu The Verge, do zmiany doszło nagle i była ona zaskoczeniem dla pracowników spółki, jak i głównego partnera OpenAI, Microsoftu, który wykorzystuje model w swojej wyszukiwarce Bing i zainwestował w spółkę miliardy dolarów. Informacja spowodowała duże zamieszanie w świecie technologii. OpenAI był uważany za lidera w rozwoju sztucznej inteligencji.

Altman – zwolennik “bezpiecznej” AI

Altman był jedną z czołowych postaci w branży AI i zwolennikiem stworzenia “bezpiecznej” tzw. ogólnej sztucznej inteligencji (AGI), tj. superinteligentnego systemu zdolnego do rozumowania na poziomie człowieka lub go przewyższającego. Biznesmen jednocześnie otwarcie mówił o katastrofalnych ryzykach dla ludzkości z tym związanym.

Jak przekazał we wpisie na portalu X Brockman, wspólnik Altmana, który założył z nim OpenAI – początkowo jako organizację non-profit – zostali oni w piątek poinformowani o swoim zwolnieniu przez Ilyę Sutskevera, głównego naukowca firmy, który również współzakładał OpenAI. Według The Verge, między Sutskeverem i Altmanem od dawna dochodziło do tarć m.in. w związku z polityką firmy dotyczącą bezpieczeństwa AI.

“Jeśli nic się nie zdarzy, będzie bardzo źle”

Mądry jest jednym z czołowych badaczy AI w USA, a w marcu – jeszcze jako profesor MIT – występował w Kongresie podczas wysłuchania na temat ryzyk związanych z szybkim rozwojem sztucznej inteligencji. Mówił potem w wywiadzie dla PAP, że choć scenariusze “buntu maszyn” jak z filmów sci-fi nie są jego zdaniem bliskie realizacji, to AI w radykalny sposób zmieni świat. Przekonywał jednocześnie do konieczności państwowych regulacji, ostrzegał przed brakiem transparentności firm rozwijających AI oraz “wyścigiem zbrojeń” i dominacją głównych koncernów technologicznych bez względu na kwestie etyczne.

“Pesymistyczny scenariusz jest taki, że nic nie zostanie zrobione: że będzie tak, jak z mediami społecznościowymi, których zadaniem jest maksymalizacja zysku bez względów na szersze efekty. To byłby taki Dziki Zachód. Dlatego ja muszę być optymistą, bo jeśli nic się nie zdarzy, to będzie bardzo źle” – mówił profesor.

Previous Article

Próba statku kosmicznego SpaceX zakończyła się eksplozją

Next Article

Spółka z GPW sprzedał w Chinach… 35 sztuk gry

You might be interested in …

Ceny ropy odnotowały największy tygodniowy spadek od marca

Oskar Nawalany [email protected] opublikowano: 2023-10-06 22:05 Ceny ropy naftowej zanotowały w piątek wzrost, ale mimo tego zaliczyły największy tygodniowy spadek od marca. To wynik kolejnej częściowej zmiany zakazu eksportu rosyjskiego paliwa, co skłoniło do obaw dotyczących […]

Akcje Novo Nordisk w górę po zaskakujących danych

Podczas głównego spotkania medycznego w Stanach Zjednoczonych, które odbyło się w sobotę, firma Novo przedstawiła dalsze dowody na korzyści sercowe płynące z stosowania Wegovy. Wcześniej, w sierpniu, firma opublikowała wstępne wyniki dużego badania, co spowodowało […]