Złoto najdroższe od sierpnia, kosztowało 2 tys. USD w ciągu dnia

Konflikt zbrojny między Izraelem a Hamasem nabiera rozpędu, a Strefa Gazy jest codziennie ostrzeliwana przez wojsko izraelskie. Państwa arabskie oraz Iran krytykują Tel Awiw, z kolei USA deklarują dla niego pełne poparcie oraz wsparcie finansowe. Inwestorzy obawiają się, że groźba wojny regionalnej staje się realna. W takiej sytuacji większą popularnością cieszy się złoto uważane powszechnie za “bezpieczne” aktywo.

W piątek spadła również rentowność benchmarkowych dziesięcioletnich obligacji skarbowych USA do 4,92 proc., po tym jak dzień wcześniej osiągnęła ponad 5 proc. Wzrost rentowności przeważnie osłabia atrakcyjność metalu szlachetnego dla inwestorów.

Rynki żyją też czwartkowym przemówieniem szefa Rezerwy Federalnej Jerome’a Powella, który zasygnalizował, że inflacja jest wciąż za wysoka, więc stopy procentowe mogą pozostać wyższe przez dłuższy czas.

Wszystkie te czynniki przyczyniły się do tego, że w pewnym momencie piątkowej sesji na Comex cena złota z grudniowych kontraktów osiągnęła poziom 2009,20 USD za uncję, następnie spadła. Na finiszu wzrosła o 13,90 USD, czyli o 0,7 proc., do 1994,40 USD za uncję. Ceny kruszcu nie przekroczyły 2 tys. USD w ciągu dnia od 1 sierpnia.

Previous Article

MFW: Indie będą odpowiadały za 18 proc. globalnego wzrostu do 2028 r.

Next Article

Ropa WTI potaniała po dwóch tygodniach wzrostów cen

You might be interested in …

Corab wchodzi w zielone ciepło

Fotowoltaiczna firma z portfela miliardera Michała Sołowowa zainwestuje 20 mln zł w uruchomienie w Polsce produkcji pomp ciepła i zasobników ciepłej wody. Przeczytaj artykuł i dowiedz się: jakie plany produkcyjne ma Corab kto jest jego […]