Złoto drożeje w oczekiwaniu na dane z rynku pracy w USA

W czwartek notowania złota rosły odrabiając część strat, jakie kruszec ponosił w ostatnich dniach z powodu dwudniowych zeznań prezesa Rezerwy Federalnej Jerome’a Powella przez Kongresem. Inwestorzy oczekują teraz kluczowych danych z rynku pracy w USA za zeszły miesiąc.

Raport o zatrudnieniu w USA za luty ukaże się w piątek, a zawarte w nim dane stanowić będą istotną wskazówką dla inwestorów dotyczącą kursu, jaki obierze Fed przy ustalaniu wysokości stóp procentowych.

Cotygodniowe dane Departamentu Pracy opublikowane w czwartek ujawniły, że liczba Amerykanów, którzy złożyli na początku marca wnioski o zasiłek dla bezrobotnych wzrosła mocniej niż oczekiwano (do 211 tys. – najwyższego poziomu od dziesięciu tygodni) i przekroczyła próg 200 tys., uważany w czasach prosperity za “bezpieczny i normalny”. Wyższe bezrobocie może wpłynąć na decyzję Fed o ustaleniu niższej podwyżki stóp procentowych podczas marcowego posiedzenia, a w nieco dłuższej perspektywie nawet o ich wstrzymaniu. Silny rynek pracy tymczasem zwiększa presję na zatrudnianie i wzrost wynagrodzeń, co nakręca spiralę płacowo-cenową, której bardzo obawiają się władze monetarne, stąd ryzyko utrzymania jastrzębiej retoryki i agresywnych wzrostów stawek.

Na czwartkowym finiszu sesji na Comex cena złota z kwietniowych kontraktów wzrosła o 16 USD, czyli 0,9 proc., do poziomu 1834,60 USD za uncję.

© ℗

Podpis: skib/, MarketWatch

Previous Article

MAP: wynagrodzenia członków zarządów w spółkach ustalają ich rady nadzorcze

Next Article

Ropa z trzecią przeceną z rzędu

You might be interested in …

Rewizje w biurach Grupy Wagnera, znaleziono m.in. 48 mln USD

Rosyjskie służby przeszukały biura najemniczej Grupy Wagnera w co najmniej pięciu miastach Rosji; w Petersburgu znaleziono 48 mln dolarów – podała w sobotę telewizja BBC. Jewgienij Prigożyn YULIA MOROZOVA / Reuters / Forum Zobacz także Właściciel Grupy Wagnera Jewgienij […]

Coworkingi rozpychają się na rynku biurowym

Całkowite zasoby elastycznej powierzchni biurowej w Polsce sięgnęły na koniec września 2022 r. ponad 320,5 tys. m kw. Trzy czwarte (239 tys. m kw. w 114 budynkach) operatorzy powierzchni elastycznych w uruchomili od 2018 r. […]