ZBP: koszty wakacji kredytowych w przyszłym roku mogą sięgnąć 4,71-6,38 mld zł

ZBP ocenił, że według wstępnych założeń rządu, kryteria dochodowe przy wakacjach kredytowych zmniejszą grupę uprawnionych do skorzystania z wakacji o 10-15 proc.

“Z zapowiedzi przedstawicieli rządu wynika, że wakacjami kredytowymi na nowych zasadach mogłoby zostać objętych około 1,75 mln osób, co wobec 2 mln, które skorzystały z dotychczasowych wakacji kredytowych, wskazuje na przeważającą większość. Według naszych szacunków ten koszt może oscylować od około 4,7 do 6,4 mld zł dodatkowego kosztu, który musiałby ponieść sektor bankowy” – powiedziała na konferencji prasowej wiceprezes ZBP Agnieszka Wachnicka.

W poniedziałek na stronach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zostały opublikowane założenia do projektu nowelizacji ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Projektowane przepisy mają na celu wydłużenie wakacji kredytowych na rok 2024.

Propozycja rządu zakłada, że w stosunku do obowiązujących regulacji wprowadzone zostanie ograniczenia katalogu osób uprawnionych do skorzystania z zawieszenia spłaty kredytu. Zgodnie z projektem uprawnienie takie przysługiwać będzie kredytobiorcom, których kwota kapitału udzielonego kredytu była nie wyższa niż 400 000 zł.

W przypadku gdy kwota kapitału udzielonego kredytu będzie wyższa niż 400 000 zł, ale nie wyższa niż 800 000 zł, zawieszenie spłaty kredytu będzie również możliwe, jednak w takim przypadku skorzystać będzie mógł z niego kredytobiorca, w przypadku którego stosunek wydatków związanych z obsługą miesięcznej raty kapitałowej i odsetkowej kredytu do średniego miesięcznego dochodu jego gospodarstwa domowego przekracza 50 proc.

Z opublikowanych we wtorek danych ZBP wynika, że z wakacji kredytowych skorzystało dotychczas blisko 2 mln osób.

Według ZBP koszty wakacji kredytowych za lata 2022-2023 wyniosły łącznie ok. 15 mld zł w tym 12,9 mld zł utworzonych rezerw w 2022 roku i 2,1 mld zł w 2023 roku.

Według obecnego na konferencji prezesa ZBP Tadeusza Białka, rządowa propozycja przedłużenia wakacji kredytowych jest “obietnicą bez politycznego pokrycia”. Białek ocenił, że jest bardzo mało prawdopodobne, by nowy rząd i parlament zdążyły jeszcze w tym roku zająć się wakacjami kredytowymi.

Previous Article

Dimon: prognozy banków centralnych są całkowicie nietrafione

Next Article

UE: przyjęto rozporządzenie mające chronić przed wymuszeniem ekonomicznym ze strony państw trzecich

You might be interested in …

Brzoska: InPost wzrośnie wolumenowo mocniej niż rynek w tym roku

Prezes InPostu Rafał Brzoska oczekuje osłabienia, pod względem ilości przesyłek, wzrostu polskiego rynku e-commerce w tym roku do 5-10 proc., ale spółka ma osiągnąć większą dynamikę, informuje PAP Biznes na swojej stronie internetowej. Według Brzoski, w 2022 roku rynek […]

Co dalej z ceną złota

19 marca doszło do zakończenia historii Credit Suisse. Drugi co do wielkości bank w Szwajcarii został w trybie awaryjnym przejęty przez swojego większego konkurenta – UBS. Był to dotychczasowy punkt kulminacyjny kryzysu bankowego, który rozpoczął […]

Jakie dotacje dla firm będą dostępne w 2023 r.

Tegoroczna gama dotacji dla firm jest szeroka. Harmonogramy naborów z unijnym wsparciem jeszcze nie ujrzały światła dziennego. Jednak z zapowiedzi Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) wynika, że worek z grantami z nowej perspektywy finansowej […]