Założyciel giełdy kryptowalut FTX aresztowany. Oskarżono go o przywłaszczenie pieniędzy

Spektakularny upadek Bankmana-Frieda

Sam Bankman-Fried został aresztowany dzień przed tym, kiedy miał zeznawać przed Kongresem na temat bankructwa jednej z największych na świecie giełd kryptowalut, FTX, co miało miejsce w zeszłym miesiącu.

Aresztowanie oznacza spektakularny upadek 30-letniego przedsiębiorcy, który dzięki bitcoinowi i innym aktywom cyfrowym stał się miliarderem – komentuje Reuters.

Giełda, uruchomiona w 2019 r. i mająca siedzibę na Bahamach, złożyła wniosek o upadłość 11 listopada po tym, gdy handlowcy pospiesznie wycofali 6 miliardów dolarów z platformy w ciągu zaledwie 72 godzin. Od tego czasu okazało się, że Bankman-Fried potajemnie wykorzystał 10 miliardów dolarów funduszów klientów, aby wspierać swój biznes – napisał Reuters.

Bankructwo FTX

Bankructwo trzeciej największej giełdy kryptowalut, FTX, wywołało w tej branży “efekt Lehman Brothers”, banku inwestycyjnego, którego upadek w 2008 r. zapoczątkował krach światowego systemu finansowego – uważają eksperci cytowani przez serwis CNN Business. Umarło krypto marzenie – napisał portal Axios.

“Świat kryptowalut widział już wcześniej duże straty finansowe i zobaczy je ponownie, jest to bowiem środowisko, w którym roi się od piramid finansowych i oszustów, (…) ale FTX ma znacznie większe znaczenie dla ekosystemu kryptowalut, niż sugerowałby sam rozmiar firmy” – podkreślił portal.

Gdy krążyły plotki, że założony przez ikonę branży Sama Bankman-Frieda FTX nie jest w stanie zaspokoić swoich wierzycieli, masowa wyprzedaż aktywów przez użytkowników platformy przyspieszyła zarówno upadek firmy, jak i dodatkowy krach cen niektórych z największych na świecie kryptowalut.

MP

Czytaj dalej:

Previous Article

Uznany profesor wziął mikrofon i się zaczęło. Nie ma dobrych wieści dla fanów kryptowalut

Next Article

Były szef giełdy kryptowalut FTX z zarzutami. Sąd odrzucił wniosek o zwolnienie za kaucją

You might be interested in …

Prezydent USA na kolanach. Sytuacja wyborcza w USA.

Za półtora roku odbędą się w USA wybory prezydenckie, zostanie wybrany najpotężniejszy człowiek na świecie, lider “wolnego świata”. W warunkach amerykańskich 17 miesięcy do listopada 2024, kiedy odbędą się wybory, a więc trochę mniej niż […]