XIV Dni Sztuki Tańca w Teatrze Wielkim

opublikowano: 2023-11-17 16:36

Do 25 listopada trwa kolejna edycja dorocznych Dni Sztuki Tańca w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Z tej okazji przygotowano kilka niespodzianek repertuarowych.

Posłuchaj

Speaker icon

Zostań subskrybentem

i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Gwoździem programu XIV Dni Sztuki Tańca jest wielkie baśniowe widowisko – „Bajadera” według klasycznej choreografii Mariusa Petipy z muzyką Ludwiga Minkusa. Realizatorką przedstawienia w Warszawie była w 2004 roku legendarna amerykańska balerina i baletmistrzyni rosyjskiego pochodzenia Natalia Makarowa, której opracowanie choreograficzne powtarzają od lat najważniejsze zespoły baletowe świata z nowojorskim American Ballet Theatre i londyńskim Royal Ballet na czele. Polski Balet Narodowy pokazywał „Bajaderę” regularnie do 2016 r., a teraz powraca do niej po siedmiu latach przerwy. Najbliższe przedstawienia zaplanowano w dniach 17-23 listopada, a kolejną serię w dniach 20-23 grudnia. Przedstawieniami dyrygują na zmianę Alexei Baklan i Marta Kluczyńska.

Zgoła inną atrakcją jest 25 listopada występ gościnny Polskiego Teatru Tańca z Poznania, który obchodzi w tym roku 50-lecie. Zespół założony przez wybitnego choreografa Conrada Drzewieckiego pracuje teraz pod dyrekcją Iwony Pasińskiej, która już od kilku lat kieruje repertuar teatru w stronę poszukiwań twórczych, nowej estetyki i tanecznego eksperymentu. Specjalnie dla warszawskiej widowni zespół zaprezentuje w jednym wieczorze aż dwa przedstawienia ze swojego najnowszego repertuaru. Pierwszym będzie spektakl „Z kapelusza” w inscenizacji Jo Strømgrena, przygotowany niedawno na jubileusz teatru. Drugi, „Romeos & Julias unplagued. Traumstad”, to inspirowane twórczością Szekspira widowisko autorstwa japońskiej choreografki Yoshiko Waki, nagrodzone w 2022 r. prestiżową nagrodą Złoty Yorick podczas gdańskiego Festiwalu Szekspirowskiego.

Odbędzie się także występ nowej młodzieżowej grupy utworzonej przy Polskim Balecie Narodowym. Dziesięcioosobowy PBN Junior powstał z inicjatywy Krzysztofa Pastora we wrześniu tego roku, wsparty specjalną dotacją Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego członkami są niedawni absolwenci szkół baletowych, którym teatr gwarantuje mistrzowski program edukacyjny. Młodzi tancerze pokażą 24 listopada swój pierwszy program artystyczny, na który złożą się choreografie Krzysztofa Pastora oraz trójki innych artystów PBN: Antonia Lanzo, Gianniego Melfiego i Kristófa Szabó. Ich przedstawienie zatytułowane „Juvenalia” odbędzie na scenie kameralnej teatru.

Previous Article

Biały Dom potępił

Next Article

Wystawa „Arkadia

You might be interested in …

Krakowski Kredens szuka wskrzesiciela

„Spółka Krakowski Kredens to, mówiąc wprost, trup, ale sama marka jest bardzo rozpoznawalna, a w jej budowę włożono przez lata dużo pieniędzy — szacuję, że około 50 mln zł. Koszt samodzielnego stworzenia i wypromowania takiej […]