Xiaomi odnotowało pierwszy wzrost przychodów od prawie dwóch lat

Oskar NawalanyOskar Nawalany

opublikowano: 2023-11-20 12:39

Xiaomi odnotowało swój pierwszy wzrost przychodów od prawie dwóch lat, co stanowi pozytywny sygnał dla producenta smartfonów, który zainicjował ofensywę przeciwko chińskim konkurentom, oferując modele z wyższej półki zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym. W trzecim kwartale sprzedaż wyniosła 70,9 miliarda juanów (9,9 mld USD), przewyższając średnie prognozy oczekiwane na poziomie 70,5 miliarda juanów. Dochód netto osiągnął 4,9 miliarda juanów, co przewyższa średnie szacunki wynoszące 4,3 miliarda juanów – podaje agencja Bloomberg.

Posłuchaj

Speaker icon

Zostań subskrybentem

i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Xiaomi wychodzi z okresu kryzysu, gdy globalny popyt na smartfony i inne sprzęty elektroniczne spadł, a konkurencja od Huawei po Apple i Oppo zaczęła konkurować z dotychczasową dominacją chińskiej firmy. Premiera ostatniej linii flagowych telefonów Xiaomi 14 zdaje się napędzać wzrost w Chinach mimo pewnych niepewności w gospodarce konsumenckiej.

Wzrost sprzedaży smartfonów Xiaomi i Huawei

Analizy wskazują, że globalny rynek smartfonów może wreszcie odbić się od dna. Zarówno Xiaomi, jak i Huawei zanotowały wzrost sprzedaży smartfonów o 11 proc. w Chinach w październiku, choć wynika to z zestawienia z okresem pandemii wirusa COVID-19. Inwestorzy są przekonani, że Xiaomi może być jednym z głównych beneficjentów tego ewentualnego odbicia. Firma zyskała około 19 mld USD wartości rynkowej od najniższego punktu w czerwcu, wspierana przez zainteresowanie jej najnowszym modelem telefonu i rosnące oczekiwania związane z wejściem na rynek pojazdów elektrycznych.

Wprowadzenie na rynek nowego systemu HyperOS łączy różnorodne produkty Xiaomi, od smartfonów po telewizory. Ta wysoko dostosowana platforma oparta na systemie Android może również integrować pojazdy elektryczne, co stanowi nowy obszar produktów, na który firma zwraca uwagę. Ostatnio Xiaomi sprzedało ponad milion urządzeń z serii 14 w pierwszym tygodniu października. Planowany pięciomiejscowy sedan marki był po raz pierwszy prezentowany publicznie, a projekt ten otrzymał zatwierdzenie do użytku drogowego przez Pekin. Mimo że niejasne jest, czy Xiaomi będzie potrzebować dodatkowych licencji do realizacji projektu pojazdu elektrycznego, samochód ma być produkowany przez państwową spółkę Beijing Automotive Group.

Previous Article

Rząd chce zamrozić ceny m.in. prądu w 2024 r.

Next Article

Szczyt ekonomiczno-społeczny Open Eyes Economy Summit 2023 już 21-22 listopada w Krakowie

You might be interested in …

Finlandia wyjdzie ze stagnacji w przyszłym roku

Alicja Skiba [email protected] opublikowano: 2023-10-09 11:32 Gospodarka Finlandii zacznie ponownie rosnąć w 2024 r., jak twierdzi tamtejsze ministerstwo finansów. Poprawiają się perspektywy dla inwestycji nordyckiego kraju – przekazał w poniedziałek Bloomberg. Posłuchaj Zostań subskrybentem i słuchaj […]