Wzrosty w USA pomimo

Amerykańskie rynki akcji wzrosły w środę tylko z powodu odreagowania ostatnich spadków. Powodów do optymizmu nie było. Dane opublikowane w pierwszej części sesji pokazały, że rynek pracy nadal jest mocny, co jest złą wiadomością dla Fed dążącego do osłabienia inflacji wynagrodzeń. Przedstawione pod koniec sesji „minutes” z grudniowego posiedzenia FOMC uznano za „jastrzębie”. Wbrew oczekiwaniom rynku, włodarze polityki monetarnej nie widzą możliwości obniżki stóp już w tym roku. Chcą je utrzymać wysoko przez dłuższy czas aby mieć pewność, że spadek inflacji jest trwały. Obawiają się także, że błędne oczekiwania rynku wynikające z wolniejszego tempa podwyżek stóp mogą skomplikować zadanie obniżenia inflacji do celu banku centralnego. Może to oznaczać częstsze korzystanie z „jastrzębiej” komunikacji. W opublikowanym w środę tekście szef Fed w Minneapolis dał do zrozumienia, że główna stopa może wzrosnąć jeszcze o 1 pkt. procentowy w tym roku.

fot. Bloomberg

fot. Bloomberg

Na zamknięciu drożało 84 proc. spółek z S&P500. Popyt przeważał we wszystkich 11 głównych segmentach indeksu. Największym cieszyły się akcje spółek z grupy najmocniej przecenionych w ubiegłym roku: finansowych (1,6 proc.), materiałowych (1,7 proc.) i nieruchomości (2,3 proc.). Najmniej rosły segmenty IT, ochrony zdrowia (po 0,25 proc.) i energii (0,1 proc.).

Wzrosła wartość 24 z 30 blue chipów ze Średniej Przemysłowej Dow Jones. Kolejną sesję najmocniej drożejącą spółką z indeksu był Boeing (4,2 proc.), który ma pochwalić się dużymi dostawami samolotów w grudniu. W grupie spółek o największym wzroście kursu znalazł się także Salesforce (3,6 proc.), który ogłosił w środę redukcję zatrudnienia o 10 proc. Wśród najmocniej taniejących blue chipów kolejną sesję znalazł się UnitedHealth Group (-2,7 proc.), a najmocniej przecenionym składnikiem indeksu był Microsoft (-4,4 proc.), którego rekomendację i cenę docelową akcji obniżył UBS.

Wzrosły kursy 69 proc. z prawie 3,7 tys. spółek z Nasdaq Composite. Zdrożały także akcje zdecydowanej większości technologicznych blue chipów o największej kapitalizacji, w tym mocno przecenionych we wtorek Tesli (5,1 proc.) i Apple (1,0 proc.). W grupie FAANG najmocniej zdrożał Netflix (4,9 proc.), a najmocniej staniały akcje Alphabet (-1,2 proc.).

Previous Article

Ropa wyraźnie staniała

Next Article

PGNiG ostrzega przed fake newsami. “Temat eksponuje Donald Tusk”

You might be interested in …

WIG20 nie daje się spadkom [MAPA RYNKU]

Słabe nastroje na giełdzie amerykańskiej nie udzieliły się inwestującym na GPW. WIG20 na początku sesji w czwartek szedł wyraźnie w górę. Zwyżki dotyczą większości sektorów. Indeks w górę ciągną akcje Allegro, ale na plusie są też inne znaczące blue chipy, […]

Beżowa księga Fed: niewielka zmiana aktywności gospodarki USA

Opublikowana w środę „beżowa księga Fed” informuje, że aktywność amerykańskiej gospodarki zmieniła się niewiele w kwietniu i na początku maja, pogorszyły się lekko oczekiwania dotyczące przyszłego wzrostu. Cztery dystrykty informowały o niewielkim wzroście aktywności, sześć, że się nie zmieniła, […]