Wzrost wynagrodzeń w Wielkiej Brytanii wyhamowuje

Według danych urzędu statystycznego (ONS), we wrześniu 2023 r. średnie tygodniowe zarobki bez premii zwiększyły się o 7,7 proc. w ujęciu rocznym do 621 GBP (około 3154 zł), wyhamowując dynamikę z 7,9-proc. wzrostu w sierpniu. Odczyt pokrył się z oczekiwaniami ekonomistów. Z kolei wskaźnik obejmujący wynagrodzenia wraz z bonusami spowolnił tempo zwyżki we wrześni do 7,9 proc. (do 673 GBP) z 8,2 proc. miesiąc wcześniej. Tu jednak spodziewania się większego spowolnienia, konsensus rynkowy zakładał bowiem wartość na poziomie 7,4 proc.

Dynamika płac realnych, po uwzględnieniu inflacji, wzrosła już tylko o 1,3 proc.

Wtorkowy raport sugeruje, że presja płacowa maleje, co powinno uspokajająco przekładać się na inflację. Rynek pracy staje się coraz mniej napięty wraz ze spadkiem liczby wakatów. W obliczu stagnacji gospodarczej w trzecim kwartale firmy są coraz mniej skłonne do zatrudniania pracowników na pełny etat i mają więcej kandydatów do wyboru.

Daje to Bankowi Anglii większe możliwości w walce z inflacją. Coraz częściej wśród decydentów banku centralnego pojawiają się głosy, że odzyskiwana jest kontrola nad inflacją. W niecałe dwa lata, w ramach najbardziej agresywnego cyklu zacieśniania w swojej historii, Bank Anglii podwyższył stopy procentowe z zaledwie 0,1 proc. do 5,25 proc. Prawdopodobnie dalsze podnoszenie stawek nie będzie już konieczne.

Rynek czeka obecnie na środową prezentację danych o inflacji cen towarów i dóbr konsumpcyjnych w brytyjskiej gospodarce w październiku. Oczekuje się spowolnienia jej dynamiki do 0,1 proc. w ujęciu miesięcznym i 4,8 proc. rok do roku. Z kolei bazowa CPI ma wyhamować do odpowiednio 0,4 i 5,8 proc.

Previous Article

To warto wiedzieć przed sesją na GPW 14 XI 2023

Next Article

BIEC: od sierpnia rośnie przewaga firm planujących podnieść ceny

You might be interested in …

Czy podnosić płacę minimalną zgodnie z inflacją

Wysoka inflacja ma tę cechę, że prowadzi do wielu konfliktów, których rozwiązanie jest coraz trudniejsze. Jednym z takich problemów jest to, co zrobić z płacą minimalną w warunkach wysokiej inflacji. Biznes i wielu ekonomistów powie: […]

Czeska gospodarka znalazła się w recesji w czwartym kwartale

Czeska gospodarka została dotknięta przez płytką recesję w ostatnim kwartale ubiegłego roku z powodu rosnących kosztów energii i najwyższych od ponad dwudziestu lat stóp procentowych – informuje Bloomberg. Fot. Pexels Czeski PKB zmniejszył się o 0,3 proc. w porównaniu […]