Wzrost w chińskich kredytach mniejszy niż zakładano

Tadeusz Stasiuk

opublikowano: 2023-11-13 12:07

Chińska gospodarka, druga pod względem wielkości na świecie wciąż nie może odzyskać pędu po udanym początku 2023 r. Jej aktywność pozostaje na niskim poziomie, również w kontekście akcji kredytowej. Dotychczasowe wsparcie rządu i banku centralnego okazuje się niewystarczające, informuje Bloomberg.

Posłuchaj

Speaker icon

Zostań subskrybentem

i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Jak wynika z danych Ludowego Banku Chin, w październiku 2023 r. wzrost akcji kredytowej nie sprostał oczekiwaniom. Łączne finansowanie, czyli szeroka miara kredytu, wyniosło 1,85 bln juanów juanów (254 mld USD). To wartość co prawda dużo większa niż 913 mld juanów rok wcześniej, niemniej poniżej mediany szacunków wynoszącej 1,95 bln juanów.

Pewien promyk nadziej daje segment nowych pożyczek udzielonych przez firmy finansowe. Wzrosły one do 738 mld juanów w porównaniu z 615 mld w październiku 2022 r. i okazały się wyższe niż zakładał konsensus rynkowy na poziomie 655 mld juanów.

Eksperci podkreślają, że październik tradycyjnie nie jest dobrym okresem dla kredytów i na jego podstawie tak naprawdę trudno oceniać zarówno kondycję sektora bankowego, jak i popyt na zewnętrzne finansowanie ze strony firm/przedsiębiorstw i konsumentów. Tym bardziej, że wrzesień historycznie jest zdecydowanie mocniejszym miesiącem wspartym w tym roku sprzedażą obligacji państwowych.

Previous Article

AT w PB odc. 53: AB, Develia, CD Projekt, Orlen, CI Games i in.

Next Article

Problemy Apple w Chinach są szansą dla Xiaomi

You might be interested in …

Kupuj, trzymaj, sprzedaj. Rekomendacje tygodnia 50/2022

Oto najciekawsze rekomendacje dla akcji z GPW, które ukazały się w mijającym tygodniu. 1. Andrzej Powierża, analityk Citi, zaktualizował rekomendacje i wyceny giełdowych banków. Więcej… 2. Analitycy Trigona wydali nowe rekomendacje m.in. dla STS, CCC, PGE i Grupy Kęty. […]

Mieszane wyniki amerykańskich akcji

Amerykańskie akcje zanotowały w piątek mieszaną sesję, a wszystkie trzy indeksy po raz pierwszy w tym roku wykazały tygodniowy bilans spadkowy. fot. Al Drago/Bloomberg Zobacz także Indeks S&P 500 zanotował w piątek 0,2-procentową aprecjację, indeks Dow Jones Industrial Average […]