Wzrost PMI Eurolandu przebił oczekiwania

Odczyty wskaźników PMI dla gospodarki strefy euro w styczniu zaskoczyły mocniejszą poprawą niż oczekiwano. Szczególnie pozytywnie wypadł sektor usług, który powrócił do wzrostu, informuje Reuters.

fot. Bloomberg

We wstępnym oszacowaniu na styczeń 2023 r. indeks PMI dla przemysłu Eurolandu wzrósł do 48,4 pkt z 47,8 pkt w grudniu przebijając medianę prognoz na poziomie 48,6 pkt. Pozostał jednak w obszarze kurczenia się.

Zdecydowanie więcej optymizmu powiało z segmentu usług. Oceniający panująca w nim koniunkturę analogiczny wskaźnik wyszedł ponad próg 50 pkt, wchodząc w obszar ekspansji. Jego wartość na styczeń wyliczono na 50,7 pkt. W grudniu było to 49,8 pkt, zaś rynkowy konsensus opiewał na 50,2 pkt.

W rezultacie złożony PMI obejmujący przemysł i usługi podskoczył do 50,2 pkt i okazał się lepszy niż prognozowane 49,8 pkt. i po raz pierwszy od czerwca 2023 r. wyszedł ponad próg oddzielający rozwój od kurczenia się.

Eksperci podkreślają, że nadal trudno mówić o zdecydowanej poprawie. Nie wszystkie dane są pozytywne. Analogiczne odczyty dla dwóch największych gospodarek strefy euro – Niemiec i Francji – wciąż pozostawały poniżej 50 pkt..

Rynek oczekuje, że Europejski Bank Centralny nadal będzie kontynuował podwyżki stóp procentowych i spodziewa się zwyżek stawek po 50 punktów bazowych na każdym z dwóch kolejnych posiedzeń władz monetarnych strefy euro.

© ℗

Previous Article

Kontynuacja zwyżek notowań złota

Next Article

Niejednoznaczne zachowanie dolara

You might be interested in …

Kadry: Walczyk, Lipka, Szafran

Wakacje to czas odpoczynku i relaksu, ale nie dla wszystkich. Kto odszedł, a kto dołączył do grona liderów biznesu? W polskich spółkach nadal trwa karuzela kadrowa, która przynosi wiele zmian na stanowiskach zarządczych. Leszek Walczyk Przejął stery Odlewni Polskich […]