Wzrost gospodarczy Japonii mocno przyspieszył w I kw., ale perspektywy pozostają niepewne

Toru Hanai / Reuters / Forum

Zgodnie z danymi zaprezentowanymi przez Urząd Redy Ministrów, w pierwszych trzech miesiącach 2023 r. japońska gospodarka rozwijała się w tempie 2,7 proc. w ujęciu annualizowanym. To znacznie wyższa wartość niż wynosiło wstępne oszacowanie na poziomie 1,6 proc. i mediana prognoz ekonomistów na poziomie 1,8 proc. Wzrost znacznie się zdynamizował po tym jak w IV kw. 2022 r. PKB wzrósł o 0,4 proc. po korekcie ze spadku rzędu 0,1 proc.

W bezpośrednim porównaniu do ostatnich trzech miesięcy 2022 r. gospodarka w I kw. br. odnotowała 0,7 proc. wzrost przebijając również konsensus na poziomie 0,5 proc. u przyspieszając po wzroście o 0,1 proc. kwartał wcześniej.

Eksperci podkreślają, że bardzo duży udział we wzroście PKB miały zapasy, a nie popyt końcowy.

Zapasy produkcji w toku, szczególnie wśród producentów samochodów i producentów sprzętu półprzewodnikowego, oraz nakłady inwestycyjne rosły szybciej niż wcześniej szacowano.

Wydatki kapitałowe zwiększyły się o 1,4 proc. przyspieszając z 0,9 proc. wzrostu kwartał wcześniej odnotowując najwyższe tempo od 2015 r.

Smucić może nieco, niewielki wzrost konsumpcji prywatnej, która odpowiada za ponad połowę japońskiego PKB. Zwiększyła się ona w I kwartale o 0,5 proc. co oznacza korektę w dół z wstępnego wyliczenia na poziomie 0,6 proc.

Najnowsze dane pokazały, że pod koniec 2022 r. Japonia uniknęła technicznej recesji, ale nadal naprzemiennie notuje ekspansję i kurczenie się. Od początku 2021 r. gospodarka Japonii kurczyła się w ciągu czterech z dziewięciu kwartałów.

Previous Article

WEI: z perspektywy Orlenu przejęcie Puław to dobra okazja

Next Article

Inflacja na Węgrzech wyhamowała mocniej niż oczekiwano

You might be interested in …

Grupa Azoty przekroczyła kowenanty

Tradycyjnie największa sprzedaż nawozów ma zazwyczaj miejsce w I kwartale, kiedy rolnicy przygotowują pola do wysiewów. Tym razem jednak popyt zanurkował – przychody Grupy Azoty spadły z 6,8 mld zł w I kwaerale 2022 r. […]

Ropa staniała przez strach przed ryzykiem

Upadek dwóch banków w krótkim czasie w USA spowodował gwałtowny wzrost awersji do ryzyka na rynkach, także rynku ropy. Upadek banków SVB i Signature, największy od 2008 roku, a także gwałtowna przecena banków, głównie regionalnych, wywołały obawę rozszerzenia się […]

Dobra passa branży moto

Polscy producenci części motoryzacyjnych są optymistami. Trzy czwarte firm rośnie, a prognozy mówią o utrzymaniu dobrej passy. Na horyzoncie czai się jednak widmo spowolnienia. przeczytaj artykuł i dowiedz się: o ile w drugim kwartale 2023 […]