Wzrost cen producentów w Kanadzie wyraźnie wyhamował

Jak wynika z danych Statistics Canada, we wrześniu br. inflacja PPI w kanadyjskiej gospodarce wyniosła 0,4 proc. w ujęciu miesięcznym i 0,6 proc. w porównaniu z wartością sprzed roku. Odczyt praktycznie pokrył się z rynkowym konsensusem.

Oznacza to znaczące spowolnienie dynamiki po tym jak w sierpniu PPI zwiększyła się o 1,9 proc.

Eksperci z StatCa podkreślają, że inflacja mogłaby być jeszcze niższa, gdyby nie wyższe koszty energii i produktów naftowych. Spory udział miało też osłabienie dolara kanadyjskiego.

Ceny surowców wzrosły we wrześniu o 3,5 proc., a rok wcześniej o 2,4 proc.

Jak podano w komunikacie, zwyżka kosztów energii i produktów naftowych wyniosła 3,7 proc., w tym ropy naftowej 9,9 proc. i oleju napędowego 7 proc., częściowo wskutek problemów z globalnymi dostawami i ograniczeń eksportowych nałożonych przez Rosję.

Previous Article

Netflix podnosi ceny. Zarząd Netflixa jest pewny przyszłości platformy

Next Article

AT w PB odc. 51: AB, Develia, CD Projekt, Allegro i in.

You might be interested in …

Niemcy: sektor usług wzrósł pierwszy raz od siedmiu miesięcy

Po siedmiu miesiącach pozostawania w obszarze kurczenia się, w końcu sektor usług w niemieckiej gospodarce w styczniu odnotował wzrost, co zwiększa szansę na uniknięcie poważniejszej recesji, informuje Reuters. fot. Bloomberg Opracowywany przez S&P Global wskaźnik PMI dla usług w Niemczech w […]

HSBC prognozuje recesję w USA i Europie

Zarządzający z HSBC Asset Management ostrzegają, że amerykańska gospodarka wejdzie w recesję w czwartym kwartale bieżącego roku i będzie się mierzyć z nią przez rok. Z kolei w Europie recesja pojawi się w 2024 r. Adobe Stock Brytyjski gigant bankowy uważa, że dla wielu […]