Mimo pogorszenia koniunktury na chińskim rynku, wypracowane przez giganta technologicznego Tencent Holding rezultaty w III kwartale okazały się lepsze niż zakładano. Chiński właściciel polskiego studia deweloperskiego Techland korzysta na utrzymującym się zainteresowaniu konsumentów grami wideo i rozrywką.
Posłuchaj

Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl
Zgodnie z opublikowanym przez Tencent sprawozdaniem, w okresie trzeciego kwartału kalendarzowego 2023 r. przychody zwiększyły się o 10 proc. w ujęciu rocznym osiągając pułap 154,6 mld juanów (21,4 mld USD). Był to trzeci z rzędu wzrostowy kwartał dla sprzedaży dla największej na świecie firmy produkującej gry wideo i operatora platformy komunikacyjnej WeChat
Z kolei wynik netto był niższy niż przed rokiem, niemniej jednak przebił medianę prognoz analityków. Spadł o 9 proc. do 36,1 mld juanów podczas gdy specjaliści spodziewali się wartości na poziomie 34,6 mld juanów.
Wyniki giganta mogą sugerować, że bieżący rok dla chińskich producentów gier wideo jest dużo lepszy niż 2022, kiedy to uruchomione w 2021 r. obostrzenia regulacyjne doprowadziły do ośmiomiesięcznego zamrożenia licencji na nowe gry i większych ograniczeń dotyczących czasu gry dla nieletnich. Doprowadziło to do znaczącego spadku przychodów deweloperów, a Tencent odnotował pierwszy w historii roczny spadek sprzedaży.
Nie przekłada się to jednak na poprawę wyceny akcji potentata. Od styczniowego maksimum notowania papierów Tencent straciły około 25 proc. śledząc zachowanie indeksu Hang Seng Tech. Inwestorów nie skusiło nawet to, że spółka tylko w tym roku zwróciła im w formie dywidendy lub buy backu około 24 mld USD.