Wybuch gazociągu łączącego Litwę z Łotwą; nikt nie został ranny

Litewski operator przesyłu gazu Amber Grid poinformował w piątek, że doszło do eksplozji gazociągu łączącego Litwę i Łotwę na odcinku w okolicach litewskiego miasta Paswol na północy kraju.

fot. Bloomberg

“W piątek około godziny 17. doszło do eksplozji obsługiwanego przez Amber Grid gazociągu w okolicach Paswol. Według wstępnych danych nikt nie został ranny. Wybuch nastąpił z dala od budynków mieszkalnych. Pożar gaszą jednostki straży pożarnej, które natychmiast przybyły na miejsce zdarzenia” – napisano w komunikacie operatora.

Na swojej stronie Amber Grid precyzuje, że system przesyłu gazu w tym rejonie składa się z dwóch równoległych rurociągów, a wstępne dane wskazują, iż do wybuchu doszło w jednym z nich. Drugi rurociąg nie został uszkodzony.

Operator zapewnił, że dostawy gazu uszkodzonym gazociągiem zostały natychmiast przerwane, ale konsumenci z powiatu Paswol są już zaopatrywani w gaz sąsiednim gazociągiem.

“Wyrażamy ubolewanie z powodu incydentu w systemie gazociągów. Natychmiast przystąpiliśmy do wyjaśniania okoliczności zdarzenia i zapewnienia dostaw gazu do odbiorców. Odpowiednie służby koncentrują się na opanowaniu skutków pożaru i zapewnieniu bezpieczeństwa. Obecnie nie mamy więcej szczegółów dotyczących tego wydarzenia” – napisał Nemunas Biknius, prezes Amber Grid.

Jak pisze agencja Reuters, operator gazociągu poinformował też, że według wstępnej oceny brak jest obecnie oznak, iż eksplozja została wywołana celowym działaniem. Dochodzenie obejmuje jednak wszystkie możliwe opcje.

Agencja Leta pisze, że na miejscu zaobserwowano płomienie o wysokości do 50 metrów, a droga Paswol-Szawle została zamknięta dla ruchu. Trwa ewakuacja sąsiedniej wioski Valakeliai, w której mieszka około 250 mieszkańców, oddalonej o około kilometr od miejsca wybuchu.

Gazociąg, w którym wybuchł pożar, służy do dostarczania gazu do północnej części Litwy oraz na Łotwę.

© ℗

Podpis: PAP

Previous Article

Von der Leyen: KE oceni polską ustawę o SN, gdy nowe prawo zostanie wdrożone

Next Article

Minister: Wybuch gazociągu na Litwie nie powoduje problemów z dostawami gazu

You might be interested in …

Tureccy deponenci zrażeni do liry. Wracają na rynek forex

Alicja Skiba [email protected] opublikowano: 2023-09-04 19:38 Większość tureckich deponentów przewalutowała w sierpniu swoje środki z powrotem na dolary na rynku pozagiełdowym. Konsumenci wycofują się z rachunków chronionych przed deprecjacją liry – przekazał w poniedziałek Reuters. Posłuchaj […]

Premier: dalej uprościmy podatki

Uproszczenie podatków jest możliwe. I dalej uprościmy podatki – powiedział w sobotę na konwencji programowej PiS w Warszawie premier Mateusz Morawiecki. „Jest jeszcze jedno zobowiązanie, jak mówię o systemie podatkowym, ono dotyczy uproszczenia systemu. To jest coś, co do […]