Wskaźnik oczekiwań inflacyjnych w Polsce w grudniu spadł do 37,0 pkt.

Wskaźnik oczekiwań inflacyjnych konsumentów w Polsce w grudniu spadł do 37,0 pkt. z 43,5 pkt. w listopadzie – wynika z danych Komisji Europejskiej.

Ankietowani są pytani o to, jak ich zdaniem, będą się kształtować ceny w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Wskaźnik nie uwzględnia frakcji respondentów oczekujących wzrostu cen, ale wolniejszego niż obecnie postrzegany. Powstaje przez dodanie odsetka respondentów oczekujących szybszego wzrostu cen do podzielonego przez dwa odsetka osób oczekujących takiego samego wzrostu cen i odjęcie od tej sumy odsetka osób oczekujących spadku cen oraz połowy odsetka odpowiedzi wskazujących na stabilizację cen. Wskaźnik jest publikowany po odsezonowaniu.

Dyrekcja Generalna ds. Gospodarczych i Finansowych (DG EcFin) Komisji Europejskiej publikuje co miesiąc zharmonizowany Wskaźnik Nastrojów Gospodarczych (Economic Sentiment Indicator – ESI) dla 27 państw UE, którego częścią jest wskaźnik oczekiwań inflacyjnych. W przypadku Polski oparty jest on na ankietach przeprowadzanych przez GfK Polonia w ciągu pierwszych 12 dni miesiąca, na próbie co najmniej 1.020 osób.

© ℗

Previous Article

Lepsze dane osłabią giełdy?

Next Article

Poprawiły się nastroje w polskiej gospodarce

You might be interested in …

Złoty w piątek mocniejszy wobec dolara i euro

opublikowano: wczoraj, 19-05-2023, 19:01 Posłuchaj W piątek wieczorem dolar tracił wobec złotego, osłabiając się o 0,43 proc. Względem polskiej waluty zniżkowało również euro, o 0,03 proc. Drożał natomiast frank szwajcarski, który umocnił się do złotego o 0,15 proc. ARC […]

Inflacja w strefie euro niższa niż oczekiwano

W tzw. szybkim odczycie inflacja w strefie euro spadła w maju do 6,1 proc. w ujęciu rocznym i jest najniższa od 15 miesięcy, poinformował Eurostat. W kwietniu ceny detaliczne rosły w strefie euro o 7 proc. Ekonomiści prognozowali spadek w maju […]