Wolumeny sprzedaży detalicznej w Wlk. Brytanii nadal spadają

Jak wynika z zaprezentowanych przez urząd statystyczny ONS danych, w październiku 2023 r. wolumen sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii spadł o 0,3 proc. licząc względem września. Odczyt za wrzesień został z kolei skorygowany w dół do spadku o 1,1 proc. Październikowe dane były zdecydowanie słabsze niż oczekiwano, gdyż mediana prognoz ekonomistów zakładała wzrost rzędu 0,3 proc.

Jeszcze gorzej sytuacja prezentuje się w porównaniu rocznym. Względem października 2022 r. wolumen sprzedaży detalicznej był bowiem o 2,7 proc. niższy również in minus przebijając prognozy specjalistów. Wolumeny spadły do najniższego poziomu od początku 2021 roku i obecnie nie są wyższe niż pięć lat temu.

Dobitnie to dowodzi, że dochód do dyspozycji konsumentów jest dużo niższy niż przed rokiem, a wysokie koszty życia wpływają na ograniczenie wydatków na dobra nie pierwszej potrzeby. Z kolei za dobra konieczne do przetrwania płaci się więcej otrzymując mniej.

Zimowa recesja jest prawdopodobna, ponieważ wyższe stopy procentowe będą nadal odbijać się na finansach gospodarstw domowych i przedsiębiorstw” – stwierdziła Sandra Horsfield, ekonomistka z banku Investec.

Detaliści mają jednak nadzieję, że kluczowy okres handlu świątecznego przyniesie poprawę, choćby czasową.

Previous Article

Rainbow Tours pobił oczekiwania analityków, ale kurs na GPW spadł

Next Article

Mapa GPW: Pepco, CD Projekt, Rainbow, Big Cheese Studio i Text w centrum uwagi

You might be interested in …