Wojciechowski: ukraińskie zboże wywołało lokalnie zakłócenia na rynku

Janusz Wojciechowski

Janusz Wojciechowski

POOL / Reuters / Forum

“W skali całej Europy import z Ukrainy nie zagraża rynkowi, ale lokalnie, w przypadku Polski, Węgier, Rumunii jest widoczne, że tego zboża wpłynęło więcej niż do tej pory, i powoduje to zakłócenia na rynku” – powiedział PAP.PL komisarz. Jak podkreślił, czy to zakłócenia przejściowe, czy trwałe, to dopiero się okaże, ale KE analizuje sytuację i być może zaproponuje pewne ograniczenia.

Wojciechowski przekazał, że osobiście zlecił analizy i wiadomo, jaka jest skala eksportu ukraińskiego zboża, który znacząco wzrósł w krajach graniczących z Ukrainą, także w Polsce.

“Ukrainie trzeba pomagać, ale ta pomoc musi być monitorowana. Jeżeli te analizy dostarczą wiedzy, że jest zagrożenie interesów dla rolnictwa w Polsce i innych krajach UE, to możliwe są pewne limity na import” – zaznaczył komisarz w Studiu PAP. Przypomniał jednocześnie, że podejmowanie tego typu ograniczeń importowych wymaga zgody 27 państw członkowskich UE.

Janusz Wojciechowski wskazał także, że 1 stycznia 2023 r. wchodzi w życie nowa Wspólna Polityka Rolna, zgodnie z którą Polska przez pięć lat otrzyma 25 mld euro wsparcia dla rolnictwa przyznawanego według nowych zasad. Duże będzie wsparcie dla hodowców; z 25 mld euro prawie 4 mld euro dodatkowo trafi bezpośrednio do gospodarstw hodowlanych, poza innymi systemami wsparcia – zwrócił uwagę.

Kolejnym obszarem, w którym wsparcie będzie wyższe, są małe i średnie gospodarstwa rolne. Ubyło ich bardzo wiele, zarówno w Polsce, jak i w całej Europie, dlatego wsparcie będzie wyższe, aby takie gospodarstwa mogły się utrzymać – wyjaśnił Wojciechowski.

Jak podkreślił, w ramach nowej WPR premiowane będzie tzw. rolnictwo węglowe. Rolnicy będą otrzymywać dodatkowe fundusze za praktyki korzystne dla środowiska i klimatu, jak np. zaorywanie słomy w glebie, stosowanie obornika jako naturalnego nawozu czy uprawę poplonów – wyjaśnił komisarz Wojciechowski.

Previous Article

Czeskie pułapy cen energii mogą kosztować nawet 8,8 mld USD

Next Article

Lit potanieje

You might be interested in …

Japoński megafundusz majątkowy zwiększa udział obligacji

Japoński emerytalny fundusz inwestycyjny (GPIF) zwiększa swoje zaangażowanie w papiery skarbowe. Ich udział wzrósł do najwyższego poziomu od trzech lat, informuje Bloomberg. fot. Bloomberg Jeden z dwóch obok podobnego norweskiego, największych tego typu funduszy na świecie, który posiada […]

Wyczekiwanie na dane z rynku pracy w USA

W obliczu globalnej niepewności gospodarczej i pojawienia się na nowo nastrojów risk-off, notowania złota odbijają w górę. Kruszec ten obecnie jest wyceniany na około 1840 USD za uncję. Dla wielu inwestorów, złoto jest tzw. bezpieczną przystanią – czyli aktywem, które […]

Duży nawis zapasów pogłębia deflację w fabrykach

Stany magazynowe są wciąż wysokie — za wysokie jak na warunki płynnie działających łańcuchów dostaw. Firmy chcą wyprzedać towar, ale nie za bardzo mogą. Wywołuje to znaczący spadek zamówień wśród poddostawców, m.in. w Polsce. Dlatego […]