Władze Litwy: wzmacniamy podwodną kontrolę terminalu LNG

“Pod koniec roku będziemy mieli zdolności, które pozwolą nam monitorować różne bezzałogowe obiekty pod wodą i zarządzać tymi zagrożeniami” – poinformował Kaszcziunas, którego cytuje agencja BNS. W piątek odbyło się posiedzenie w Sejmie, podczas którego omawiano kwestię ochrony infrastruktury krytycznej.

Polityk powiedział, że systemy bezpieczeństwa są kupowane nie tylko w celu ochrony terminalu LNG, ale także innych firm sektora energetycznego; podkreślił, że kwestie zakupów były omawiane już wcześniej, przed uszkodzeniem gazociągu Balticconnector łączącego Finlandię i Estonię, ale ostatni incydent przyspieszył podjęcie decyzji w tej sprawie.

“Prace trwały już wcześniej. Powtarzające się incydenty na Morzu Bałtyckim w sposób naturalny wzmacniają potrzebę zwiększenia odporności i posiadania w tym celu większej liczby narzędzi” – powiedział Kaszcziunas. Dodał, że „chodzi nie tylko o większą ochronę poszczególnych firm lub obiektów, ale także całego portu w Kłajpedzie”.

„Musimy myśleć o porcie w sposób kompleksowy, ponieważ jest tam nie tylko LNG, ale także inne ważne obiekty, które należy chronić” – podkreślił.

Obawy o bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej wzrosły przed kilkoma tygodniami w wyniku wycieku w gazociągu Balticconnector. Nie wyklucza się, że za uszkodzeniem gazociągu łączącego Finlandię z Estonią stoi Rosja.

Previous Article

Media: USA odradziły Izraelowi prewencyjny atak na Liban

Next Article

KOWR: Prawie 3/4 eksportowanej z Polski żywności trafiło na rynki unijne

You might be interested in …

Z jakimi wyzwaniami HR będą mierzyły się firmy

Praca zdalna przewodzi wśród trendów w HR i będzie nadawała tempo dalszym zmianom. Firmy czeka digitalizacja i cyfryzacja, a co za tym idzie – pojawi się konieczność zapewnienia ochrony przed cyberatakami. Od wybuchu pandemii na rynku zatrudnienia zachodzą dynamiczne zmiany. […]

Buda: przyglądamy się cesji na rynku pierwotnym

Waldemar Buda MAREK WISNIEWSKI Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda w poniedziałek w Studiu PAP w rozmowie dotyczącej rządowego Programu Pierwsze Mieszkanie pytany był o plany dotyczące walki z handlarzami i tzw. flipperami, których działanie […]

Dolar pogłębia spadki. Najsłabszy od trzech miesięcy

Wyczekując na prezentację danych o inflacji cen konsumenckich w Stanach Zjednoczonych, spadają notowania dolara. Handlujący mają nadzieję, że pozytywny odczyt zwiększy szansę na złagodzenie nastawienia władz monetarnych, donosi Bloomberg. fot. Bloomberg Indeks dolarowy osłabił się w środę o 0,3 proc., […]