Wielkopolskie: ptasia grypa atakuje nowe gospodarstwa; najwięcej w powiecie kaliskim

Choroba zakaźna zaatakowała drób już w sześciu gospodarstwach w powiecie kaliskim. Zaczęło się od Podzborowa, gdzie służby weterynaryjne musiały wydać decyzję o zutylizowaniu 15 tys. kaczek. W ciągu zaledwie dwóch tygodni choroba pojawiła się w gospodarstwach we wsiach Dębe, Sieszków, Ostrzeklin, Trojanów i Opatówek. Do tej pory łącznie zutylizowano blisko 200 tys. indyków, kaczek i kurczaków. W sobotę służby zawiadomiono o kolejnym podejrzeniu.

fot. Bloomberg

fot. Bloomberg

W Wielkopolsce – jak poinformował Andrzek Żarnecki – ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków stwierdzono w powiatach pleszewskim, ostrzeszowskim, kępińskim, tureckim, szamotulskim i w nowotomyskim.

W promieniu 3 km od ognisk utworzono strefę zapowietrzoną, w promieniu 10 km – zagrożoną. Oznacza to specjalne procedury dla hodowców na tym terenie, którzy bez zgody powiatowego lekarza weterynarii nie mogą np. sprzedać swojego drobiu lub kupować nowego w celu powiększenia stada.

Lekarze weterynarii apelują o szczególną ostrożność i rygorystyczne przestrzeganie zaleceń inspekcji weterynaryjnej w zakresie utrzymywania drobiu.

Hodowcom drobiu zaleca się stosowanie odpowiednich środków bioasekuracji minimalizujących ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków, w tym m.in. zabezpieczenie paszy przed dostępem dzikich zwierząt, niekarmienie drobiu na zewnątrz budynków, w których zwierzęta są utrzymywane, i stosowanie odzieży i obuwia ochronnego w gospodarstwie.

Hodowcy powinni również informować o wszystkich podejrzeniach związanych z wystąpieniem choroby zakaźnej drobiu w ich fermach odpowiednie osoby i instytucje: lekarza weterynarii prywatnej praktyki, urzędowego lekarza weterynarii, wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Ptasia grypa to choroba wirusowa stwarzająca zagrożenie przede wszystkim dla ptaków zarówno dzikich, wolno żyjących, jak i dla drobiu hodowanego przez ludzi.

Previous Article

Szef NATO chce zwiększenia produkcji zbrojeniowej, aby nadal wspierać Ukrainę

Next Article

Czechy: potrzebna będzie II tura wyborów prezydenckich

You might be interested in …

Lider z żelaza. Jak zwiększyć swoją odporność?

Co łączy Marię Skłodowską-Curie, Simone Biles i Dawida Ogrodnika? Wszyscy oni przed osiągnięciem dorosłości doświadczyli traumatycznych zdarzeń, a mimo to stali się wybitni w swoich dziedzinach. Szczęśliwe dzieciństwo Skłodowskiej zakończyło się w wieku siedmiu lat, […]

Jakie książki wybierają menedżerowie na wakacje?

Chcesz się zrelaksować i czegoś nauczyć? Powieść lub kryminał to lepszy wybór na urlop niż podręcznik zarządzania Przeczytaj artykuł i dowiedz się: dlaczego menedżerowie powinni czytać dla relaksu jaki rodzaj literatury najlepiej uczy przywództwa po […]

Tajwańska gospodarka skurczyła się po raz pierwszy od sześciu lat

Tajwańska gospodarka skurczyła się w ostatnim kwartale ubiegłego roku notując pierwszy spadek od początku 2016 r. Schłodzenie globalnego popytu odcisnąć swoje piętno na eksporcie, który brylował w czasie pandemii, informuje Bloomberg. Tajpej, stolica Tajwanu Lam Yik Fei/Bloomberg Według danych […]