Według prognoz produkcja przemysłowa Chin wzrośnie o 3,6 proc. r/r

Oczekuje się, że produkcja przemysłowa Chin wzrośnie w 2022 roku o 3,6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, poinformowało w środę Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych (MIIT), pomimo zakłóceń w produkcji i logistyce spowodowanych ograniczeniami związanymi z wirusem COVID-19 – podaje agencja Reutersa.

fot. Tomohiro Ohsumi/Bloomberg

Szacuje się, że produkcja sektora produkcyjnego wzrosła w ubiegłym roku o 3,1 proc., co stanowi 28 proc. produktu krajowego brutto Chin, zgodnie z oświadczeniem MIIT po spotkaniu, które odbyło się w środę.

Po tym, jak w zeszłym roku rygorystyczne blokady i ograniczenia związane z wirusem COVID-19 zakłóciły linie produkcyjne i łańcuchy dostaw, ministerstwo zobowiązało się do stabilnego wzrostu gospodarki przemysłowej w 2023 r.

MIIT przekazało, że kluczowe branże, takie jak motoryzacja i towary konsumpcyjne, zostaną ustabilizowane, ponieważ rząd próbuje pobudzić konsumpcję w celu ożywienia gospodarczego.

Chiny poprawiłyby autonomię i kontrolę kluczowych łańcuchów przemysłowych oraz przyspieszyłyby rozwój głównego sprzętu technicznego i przemysłu dużych samolotów pasażerskich, czytamy w oświadczeniu.

Kraj przyspieszyłby również modernizację przemysłu – poprzez automatyzację linii produkcyjnych i przyjęcie bardziej ekologicznych procesów produkcyjnych. Miałby również na celu poprawę globalnej konkurencyjności producentów w zakresie nowych technologii, takich jak sztuczna inteligencja, technologie „internetu rzeczy” i pojazdy wykorzystujące alternatywne źródła energii.

© ℗

Podpis: ON, Reuters

Previous Article

Mieszane wskazania dla dolara

Next Article

Boniek dał wskazówkę ws. selekcjonera. Ten wpis wywołał falę domysłów

You might be interested in …

Joka wchodzi w prefabrykaty

Do wąskiego grona polskich firm, które dostały granty z rządowego programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki, dołączyła Prefabbricati. To spółka celowa założona w 2021 r. przez Joka Group, do której należy m.in. Joka […]

Leasing aut odrobi straty

W ubiegłym roku branża leasingowa udzieliła firmom finansowania w wysokości 88,1 mld zł — wynika z danych Związku Polskiego Leasingu (ZPL). To niemal identyczny wynik jak rok wcześniej (+0,1 proc.). W strukturze finansowania nie nastąpiły […]

Spółki z GPW ruszyły po kapitał od inwestorów

Kurs GreenX Metals spadkiem zareagował na informację o cenie akcji nowej emisji, znacznie odbiegającej od kursu rynkowego. Sięgające 35 proc. dyskonto pozwoliło jednak uplasować ofertę, która przyniosła górniczej firmie ponad 20 mln zł. Z dyskontem […]