Wchodzą w życie przepisy o grupach VAT

W niedzielę w życie wchodzą przepisy o grupach VAT, które wyłączą z opodatkowania transakcje między członkami grupy VAT, a także pakiet zmian w podatku od towarów i usług, czyli SLIM VAT 3.

fot. ARC

1 stycznia 2023 r. w życie wchodzą przepisy o grupach VAT.

„Wspomniane grupy są jednym z elementów zmian podatkowych, których głównym celem jest pobudzenie oraz wzmocnienie inwestycji i rozwoju. Najważniejszą cechą tego rozwiązania jest przede wszystkim wyłączenie z opodatkowania VAT transakcji między członkami grupy VAT” – poinformowało Ministerstwo Finansów w wyjaśnieniach przesłanych PAP.

Resort przypomniał także, że z początkiem 2023 r. zaczynają działać zmiany w podatku od towarów i usług, wprowadzone w ramach tzw. SLIM VAT 3.

„To kolejny pakiet uproszczeń w podatku od towarów i usług” – zaznaczyło ministerstwo. Zmiany są wprowadzane w następujących obszarach: poprawa płynności finansowej firm, VAT w obrocie międzynarodowym – mniej formalności, szerszy zakres zwolnień z VAT, mniej korekt i przyjazne rozliczanie VAT, prostsze fakturowanie i mniej obowiązków, obniżanie sankcji VAT, konsolidacja i ujednolicenie wiążących informacji – podało MF.

© ℗

Previous Article

MRiT w 2023 r. będzie koncentrował się m.in. na zwiększaniu zasobu mieszkań w Polsce

Next Article

Od 1 stycznia selektywna zbiórka odpadów budowlanych

You might be interested in …

Buffet zainwestował w akcje pięciu firm. A to nie koniec

Berkshire Hathaway zwiększył udziały w pięciu japońskich firmach z branży handlowej do średnio ponad 8,5 proc., podaje Bloomberg. Berkshire posiada udziały w Itochu, Marubeni, Mitsubishi, Mitsui & Co. oraz Sumitomo, poinformowała w poniedziałek amerykańska spółka, której prezesem jest […]

Czy podnosić płacę minimalną zgodnie z inflacją

Wysoka inflacja ma tę cechę, że prowadzi do wielu konfliktów, których rozwiązanie jest coraz trudniejsze. Jednym z takich problemów jest to, co zrobić z płacą minimalną w warunkach wysokiej inflacji. Biznes i wielu ekonomistów powie: […]