Warszawa spali 300 tys. ton śmieci rocznie

1,67 mld zł netto — taki jest koszt budowy Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych (ZUSOK) na stołecznym Targówku. Inwestorem jest miejska spółka MPO, a generalnym wykonawcą koreańska firma Posco Engineering & Construction.

— Na budowie pracuje około 900 pracowników z różnych krajów — mówi Marcin Sadura, zastępca dyrektora działu inwestycji i rozwoju MPO Warszawa.

Realizacja kontraktu jest zaawansowana niemal w 75 proc., a w przyszłym roku zakład zostanie oddany do użytku.

— Będzie przetwarzał około 300 tys. ton odpadów rocznie, siedem razy więcej niż dotychczas — informuje Agata Majcher, rzeczniczka prasowa polskiego oddziału Posco E&C.

W okresie przebudowy do starej hali odpady dostarczano taśmociągiem, który w docelowym rozwiązaniu nadal będzie wykorzystywany do dostarczania materiału z sortowni, w której rozpoczął się montaż wyposażenia.

— Do rozbudowanego zakładu odpady będą dostarczane samochodami ciężarowymi i śmieciarkami po 120-metrowej estakadzie, przed którą na drodze dojazdowej zamontowano wagi. Dane o ilości dostarczonych odpadów będą automatycznie przesyłane do rządowej bazy BDO przez obsługujący zakład system informatyczny — mówi Marcin Sadura.

Odpady trafią do bunkra o wysokości 32 m, a stąd do kotłów, gdzie w procesie termicznym zostaną przetworzone na energię elektryczną i cieplną. Zaspokoją potrzeby kilkunastu tysięcy gospodarstw domowych rocznie.

Głównym procesom odbywającym się w zakładzie, np. dostawie, wyładunkowi i transportowi odpadów oraz ich termicznemu przekształcaniu, będą mogli przyglądać się uczestnicy wycieczek. Przez zakład biegnie bowiem ścieżka edukacyjna. Przemierzając ją, zobaczą, jak w praktyce wygląda proces przekształcania odpadów w energię.

Na dach, który będzie zielony, prowadzi ścieżka. Obecnie trwa budowa jego warstw na membranie wodoodpornej, wiosną pokryją go trawniki, łąki kwietne itp., co dodatkowo zwiększy retencję wód opadowych. Na dachu będzie także amfiteatr, w którym będą prowadzone m.in. edukacyjne lekcje plenerowe.

Previous Article

Produkcja przemysłowa na Węgrzech przedłuża spadkową serię

Next Article

Polski złoty najsilniejszy względem japońskiego jena od 15 lat, kakao najdroższe od 1978 roku

You might be interested in …

ACEA: trzeba pomóc producentom aut

Do 2030 r. emisja CO2 z nowych pojazdów musi być co najmniej o 45 proc. niższa niż miało to miejsce w latach 2019-20. Według Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA) aby osiągnąć te cele, Europa będzie […]

Gaz potaniał do blisko 54 euro za MWh

opublikowano: dzisiaj, 16-02-2023, 09:27 Posłuchaj W czwartek ok. godz. 9.00 gaz ziemny w holenderskim hubie TTF w kontraktach na marzec potaniał o 1,49 proc., do 53,90 euro za MWh, a w kontraktach na kwiecień o 1,01 proc., do 54,15 euro za MWh. fot. Adobe Stock W […]

Na rynku ropy ciężko o optymizm

Cena ropy Brent po raz pierwszy od marca spadła poniżej 75 USD za baryłkę. Nie dalej jak w połowie kwietnia jej kurs był blisko 87 USD. Co ciekawe, tak istotna obniżka nadeszła mimo mniejszego rozmiaru […]