1,67 mld zł netto — taki jest koszt budowy Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych (ZUSOK) na stołecznym Targówku. Inwestorem jest miejska spółka MPO, a generalnym wykonawcą koreańska firma Posco Engineering & Construction.
— Na budowie pracuje około 900 pracowników z różnych krajów — mówi Marcin Sadura, zastępca dyrektora działu inwestycji i rozwoju MPO Warszawa.
Realizacja kontraktu jest zaawansowana niemal w 75 proc., a w przyszłym roku zakład zostanie oddany do użytku.
— Będzie przetwarzał około 300 tys. ton odpadów rocznie, siedem razy więcej niż dotychczas — informuje Agata Majcher, rzeczniczka prasowa polskiego oddziału Posco E&C.
W okresie przebudowy do starej hali odpady dostarczano taśmociągiem, który w docelowym rozwiązaniu nadal będzie wykorzystywany do dostarczania materiału z sortowni, w której rozpoczął się montaż wyposażenia.
— Do rozbudowanego zakładu odpady będą dostarczane samochodami ciężarowymi i śmieciarkami po 120-metrowej estakadzie, przed którą na drodze dojazdowej zamontowano wagi. Dane o ilości dostarczonych odpadów będą automatycznie przesyłane do rządowej bazy BDO przez obsługujący zakład system informatyczny — mówi Marcin Sadura.
Odpady trafią do bunkra o wysokości 32 m, a stąd do kotłów, gdzie w procesie termicznym zostaną przetworzone na energię elektryczną i cieplną. Zaspokoją potrzeby kilkunastu tysięcy gospodarstw domowych rocznie.
Głównym procesom odbywającym się w zakładzie, np. dostawie, wyładunkowi i transportowi odpadów oraz ich termicznemu przekształcaniu, będą mogli przyglądać się uczestnicy wycieczek. Przez zakład biegnie bowiem ścieżka edukacyjna. Przemierzając ją, zobaczą, jak w praktyce wygląda proces przekształcania odpadów w energię.
Na dach, który będzie zielony, prowadzi ścieżka. Obecnie trwa budowa jego warstw na membranie wodoodpornej, wiosną pokryją go trawniki, łąki kwietne itp., co dodatkowo zwiększy retencję wód opadowych. Na dachu będzie także amfiteatr, w którym będą prowadzone m.in. edukacyjne lekcje plenerowe.