Wall Street nie wierzy w hossę w Europie

Jak wynika z ankiety agencji Bloomberg, w której udział wzięli stratedzy największych firm inwestycyjnych z Wall Street, indeks Stoxx Europe 600 zamknie rok na obecnym poziomie, czyli około 450 pkt. Podobny los czeka brytyjski FTSE 100, a Euro Stoxx 50 oraz niemiecki DAX podniosą się nieznacznie, bo co najwyżej o 3 proc. Konsens przewiduje spadek tempa wzrostu globalnej gospodarki, co Europa odczuje najmocniej.

– Nie należy zapominać, że wycena relatywna europejskich akcji w stosunku do obligacji jest na poziomie niespotykanym od kryzysu z lat 2007-2009, a wyniki firm stopniowo się pogarszają. Nie dość, że warunki makroekonomiczne są trudne, to fundamenty również nie napawają optymizmem – mówi Roland Kaloyan, szef strategii dla europejskich rynków akcji w Societe Generale, który oczekuje spadku indeksu Stoxx Europe 600 do 440 pkt na koniec 2023 r.

Wielu strategów zauważa, że problemy dopiero zaczynają się ukazywać.

-Tło makroekonomiczne się nie poprawia, to fakt, ale bardziej martwiłbym się widocznym już spadkiem marż firm. W wielu sektorach widzimy nie tylko mniejszą liczbę nowych zamówień, ale też słabszą ofertę produktową. Zwykle jest to zapowiedzią cięcia prognoz zysków przez spółki – dodaje Gerry Fowler, strateg UBS.

Większość europejskich indeksów akcji od trzech miesiącach jest w trendzie spadkowym. Stoxx Europe 600, FTSE 100 i DAX osunęły się w tym czasie o ponad 5 proc. i nic nie wskazuje na to, aby sytuacja miała się poprawić. Odczyty PMI największych państw UE nie napawają optymizmem, a dodatkowo ciążą słabe odczyty z gospodarki Chin.

– Trwa wojna w Ukrainie, a w dodatku mamy konflikt na Bliskim Wschodzie, który niby nie jest bezpośrednim zagrożeniem dla rynków, ale stanowi dodatkowy element ryzyka w razie eskalacji. Premia za ryzyko geopolityczne prędko nie zniknie z Europy – mówi Emmanuel Cau, strateg Barclays, który mimo wszystko jest najbardziej byczo nastawiony do europejskich akcji i oczekuje, że Stoxx Europe 600 zakończy 2023 r. powyżej 490 pkt.

Previous Article

Detaliści z GPW mogą liczyć na konsumentów

Next Article

Fundusze indeksowe zwycięzcami wyborczej mini hossy

You might be interested in …

Azoty szukają zeroemisyjnej energii

Kilka dni temu Grupa Azoty informowała, że zawarła porozumienie amerykańską firmą Ultra Safe Nuclear Corporation (USNC) oraz z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym w sprawie budowy reaktora jądrowego Micro-Modular Reactor (MMR). Obiekt o mocy 30 MWt ma […]

To warto wiedzieć przed sesją na GPW 14 XI 2023

1. Rodzime fundusze akcji w końcu dostały solidny zastrzyk kapitału. Zdaniem ekspertów jest szansa na więcej. Więcej… 2. Analitycy DM BOŚ przedstawili listę spółek, które ich zdaniem w powinny się zachowywać lepiej od rynku w […]