Wall Street czeka na Fed, minimalna zmiana indeksów

opublikowano: 2023-09-18 22:30

Średnia Przemysłowa Dow Jones, S&P500 i Nasdaq Composite wzrosły w poniedziałek o mniej niż 0,1 proc.

Posłuchaj

Speaker icon

Zostań subskrybentem

i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Inwestorzy z amerykańskich rynków akcji czekają na wynik kończącego się w środę posiedzenia Fed i bardziej na „dot plot” niż decyzję w sprawie stóp procentowych, która wydaje się przesądzona. To projekcja oczekiwań dotyczących dalszej polityki monetarnej pokaże, czy włodarze polityki monetarnej nadal będą spodziewać się jeszcze jednej podwyżki stóp w tym roku, a także czy tak jak w czerwcu spodziewają się obniżki stóp w przyszłym roku o łącznie 100 pkt. bazowych. Wyczekiwanie na Fed spowodowało, że poniedziałkowa sesja na amerykańskich rynkach akcji miała dość senny przebieg. Indeksy rosły do półmetka sesji aby potem stopniowo oddać niemal całą uzyskaną zdobycz punktową. W ostatnich minutach przed zamknięciem rynek był w miejscu, w którym zaczynał.

Mieszane nastroje wywołała amerykańska sekretarz skarbu Janet Yellen, która mówiła o braku oznak słabnięcia gospodarki USA, ale także rosnącym ryzyku „zamknięcia rządu” z końcem miesiąca przy braku kompromisu w Kongresie USA.

Negatywnym czynnikiem wciąż jest rosnąca cena ropy, która spowodowała, że benzyna jest już w USA najdroższa w tym roku, co znalazło odbicie w danych o inflacji w sierpniu.

Choć S&P500 kończył sesję niewielkim wzrostem, to spadły kursy prawie 54 proc. wchodzących w jego skład spółek. Popyt przeważał w 6 z 11 głównych segmentach indeksu. Najmocniej drożały spółki energii (0,7 proc.), IT (0,5 proc.), finansowe i usług telekomunikacyjnych (po 0,3 proc.). Największą podaż notowano w segmentach dostawców dyskrecjonalnych dóbr konsumpcyjnych (-1,0 proc.), a szczególnie producentów aut (-3,2 proc.), a także segmencie nieruchomości (-0,8 proc.).

16 z 30 blue chipów ze Średniej Przemysłowej Dow Jones drożało na zamknięciu. Najmocniej Apple (1,7 proc.), które notowało również największy wzrost kursu spośród spółek o największej kapitalizacji z Nasdaq. Inwestorzy mieli kupować akcji spółki pod wpływem doniesień o dużym popycie na droższe modele iPhone’a 15, którego zaprezentowano niecały tydzień temu.

Spadła wartość 63 proc. z niemal 3,5 tys. spółek z Nasdaq Composite. W Nasdaq 100, który zakończył sesję wzrostem o 0,15 proc., zdrożały akcje 56 spółek. Spośród technologicznych blue chipów z tzw. wspaniałej siódemki akcje Apple drożały najmocniej, a największy spadek kursu notowała Tesla (-3,3 proc.). Goldman Sachs obniżył prognozę zysków spółki w tym i przyszłym roku z powodu stosowanej przez nią polityki obniżek cen w celu utrzymania lub zwiększenia udziału w rynku.

Previous Article

Ropa znów najdroższa w tym roku

Next Article

Jedna z najdroższych monet w historii polskiej numizmatyki. Aukcja trwała minutę

You might be interested in …

Kontrakty sygnalizują dalsze spadki na Wall Street

opublikowano: 2023-09-21 13:33 Inwestorzy wciąż są pod wpływem „jastrzębiego” komunikatu Fed po zakończonym w środę dwudniowym posiedzeniu banku centralnego. Posłuchaj Zostań subskrybentem i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl Na około dwie godziny przed […]

Programy motywacyjne na GPW: kontrowersje i dobre wzory

Wątpliwości akcjonariuszy wywołała ostatnio propozycja programu motywacyjnego XTB. W jego ramach członkowie zarządu oraz menedżerowie mogą nabyć akcje spółki po wartości nominalnej, czyli 0,05 zł, podczas gdy obecna cena wynosi ponad 40 zł. Trzeba jednak […]