W. Buda: nowy program dla osób do 45. roku życia na pierwsze mieszkanie

Marek Wiśniewski

Mieszkanie to jest prawo, a nie towar – zaznaczył podczas piątkowej konferencji Waldemar Buda. “Pokazujemy kompleksowy program, który po pierwsze daje możliwość nabycia mieszkania w najbliższym roku – bo wtedy ten program zadziała. Ale też daje perspektywę za kilka lat – dla tych osób, które nie są gotowe, które nie planują jeszcze tego przedsięwzięcia” – mówił szef MRiT, odnosząc się do programu Pierwsze Mieszkanie.

“Mówimy tu o dwóch rozwiązaniach: pierwszy to bezpieczny kredyt 2 proc., drugi to konto mieszkaniowe” – dodał.

Minister wyjaśnił, że kredyt będą mogły uzyskać osoby do 45 lat. “Musi to być pierwsze mieszkanie. Jeśli ktoś posiada lub posiadał mieszkanie, to z tego programu nie będzie mógł skorzystać” – zaznaczył.

Dopłata do kredytu ma trwać 10 lat. Według informacji MRiT budżet państwa “będzie dopłacał różnicę między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących (aktualne na dzień ustalenia wysokości oprocentowania stałą stopą kredytową w dniu udzielenia kredytu i po 5 latach), a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2 proc.”

Buda powiedział, że “wielkość kredytu, która będzie mogła być w ramach tego programu wykorzystana to maksymalnie 500 tys. zł w zakresie jednoosobowego gospodarstwa domowego i 600 tys. w przypadku rodziców, pary małżeńskiej lub rodzica wychowującego dziecko”.

Odnosząc się do dopłaty państwa do kredytu Buda wskazał, że można przy okazji tego instrumentu skorzystać również z instrumentów, które rząd zaproponował wcześniej, czyli Mieszkanie bez wkładu własnego. “Jeżeli więc ktoś będzie miał zdolność, będzie chciał skorzystać z tego programu, ale nie ma wkładu własnego, to będzie mógł te dwa rozwiązania ze osobą połączyć” – dodał.

Poinformował też, że do programu będą się kwalifikować mieszkania zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Podkreślił, że w programie nie będzie limitu metra kwadratowego mieszkania, na które będzie można zaciągnąć kredyt na lokal. Oprocentowanie kredytu 2 proc. będzie stałe, zmienna będzie wysokość raty, ale przez ostatnie 10 lat spłaty kredytu będzie stała wysokość raty – wskazał.

Mówiąc o specjalnym koncie oszczędnościowym, które ma działać w ramach programu Pierwsze Mieszkanie wskazał, że wypracowano je w ministerstwie rozwoju. “Polega ono na tym, że można regularnie oszczędzać, żeby później środki oszczędzone wykorzystać na cele mieszkaniowe. A po wykorzystaniu rzeczywiście tych środków na cele mieszkaniowe, państwo wypłaca premię mieszkaniową” – powiedział. Dodał, że wpłaty na to konto miałyby comiesięcznie wynieść od 500 do 2000 zł. “Deklaracja wpłaty nie jest wiążąca – można w tym okresie wysokość wpłaty zmieniać i można również jednej wpłaty w roku nie uiszczać” – tłumaczył.

W przypadku wykorzystania tych środków w ciągu pięciu lat od zakończenia oszczędzania na cele mieszkaniowe – będzie premia, “która równa się równowartości wskaźnika inflacyjnego przez okres oszczędzania” – zapowiedział minister. “To jest produkt, który nie ma sobie żadnej konkurencji, jeśli chodzi o stopę zwrotu, czyli dzisiaj mówimy, że za 2022 rok mamy prawie 14 proc. łącznie rocznej waloryzacji – to o taki wskaźnik byłaby zwaloryzowana kwota oszczędzania. Plus to co, oczywiście, jest jako komercyjne oprocentowanie w ramach banku” – powiedział.

Z komunikatu MRiT wynika, że specjalne konto oszczędnościowe, prowadzone będzie przez banki komercyjne. “Będzie je mogła otworzyć osoba, która nie ma i nie miała mieszkania (w tym domu jednorodzinnego lub spółdzielczego prawa dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego)” – podano.

Z programu może skorzystać także osoba, która w jednym posiadanym niewielkim lokalu mieszka z co najmniej dwójką własnych lub przysposobionych dzieci (lokalu o pow. do 50 m kw. przy dwójce dzieci, 75 m kw. przy trójce dzieci i 90 m kw. przy czterech, bez limitu m kw. przy pięciu i większej liczbie dzieci).

“Okres oszczędzania na koncie wynosi od 3 do 10 lat. Systematyczne wpłaty (co najmniej 11 wpłat rocznie o określonej wysokości) to gwarancja dodatkowej Premii Mieszkaniowej z budżetu państwa. Zgromadzone środki wraz z premią można będzie wydać na zakup pierwszego mieszkania, domu lub wkład finansowy w inwestycję, np. w ramach spółdzielni mieszkaniowej. W przypadku zakończenia oszczędzania, na wydanie środków będzie 5 lat” – podał resort.

Previous Article

15:30 10 minut temu W. Buda: dopłata państwa do kredytu mieszkaniowego będzie obejmowała 10 lat Dopłata państwa do kredytu hipotecznego w nowym programie mieszkaniowym rządu dla osób do 45. roku życia będzie obejmowała 10 lat – mówił w piątek podczas konferencji minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Dodał, nowe rozwiązania będzie można połączyć z programem Mieszkanie bez wkładu własnego. czytaj więcej 15:30 10 minut temu W. Buda: dopłata państwa do kredytu mieszkaniowego będzie obejmowała 10 lat Dopłata państwa do kredytu hipotecznego w nowym programie mieszkaniowym rządu dla osób do 45. roku życia będzie obejmowała 10 lat – mówił w piątek podczas konferencji minister rozwoju i techn

Next Article

W. Buda: dopłata państwa do kredytu mieszkaniowego będzie obejmowała 10 lat

You might be interested in …

Niemiecki związek zawodowy zapowiada na poniedziałek strajki na lotniskach

opublikowano: wczoraj, 11-03-2023, 14:28 Transport i logistyka Transport i logistyka Posłuchaj Związek zawodowy Verdi wezwał do przeprowadzenia w poniedziałek strajku ostrzegawczego na kilku lotniskach. Mają do niego przystąpić lotniska w Berlinie, Hamburgu, Bremie i Hanowerze. Należy się spodziewać dłuższego czasu oczekiwania, […]

XXXII FE: Bez inwestycji nie ma rozwoju

Jacek Zalewski [email protected] opublikowano: 2023-09-07 20:00 Forum Ekonomiczne (FE) od trzech dekad — najpierw w Krynicy-Zdroju, a od 2020 r. w Karpaczu — zawsze ma hasło, równie wzniosłe co ogólnikowe i pojemne. Posłuchaj Zostań subskrybentem i […]