W. Buda: dopłata państwa do kredytu mieszkaniowego będzie obejmowała 10 lat

Dopłata państwa do kredytu hipotecznego w nowym programie mieszkaniowym rządu dla osób do 45. roku życia będzie obejmowała 10 lat – mówił w piątek podczas konferencji minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Dodał, nowe rozwiązania będzie można połączyć z programem Mieszkanie bez wkładu własnego.

MAREK WISNIEWSKI

“Dodatkowe założenie, jakie jest związane z tym programem, to dopłata, która będzie obejmowała okres 10 lat, czyli 10 lat dopłacamy do kredytu” – powiedział Buda.

“Oczywiście możemy przy okazji tego instrumentu skorzystać również z instrumentów, które zaproponowaliśmy już wcześniej, czyli Mieszkanie bez wkładu własnego. Jeżeli więc ktoś będzie miał zdolność, będzie chciał skorzystać z tego programu, ale nie ma wkładu własnego, to będzie mógł te dwa rozwiązania ze osobą połączyć” – dodał.

Minister poinformował też, że do programu będą się kwalifikowały mieszkania zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego.

“Widzimy, że rynek pierwotny ma pewnego rodzaju problemy. Mieszkań w 2023 roku będzie stosunkowo mniej w stosunku do 2022 roku. Nie chcielibyśmy, żeby była taka bariera, że nie można skorzystać z programu, bo nie ma mieszkań, które są na rynku pierwotnym” – stwierdził szef resortu rozwoju.

Podkreślił, że w programie nie będzie limitu metra kwadratowego mieszkania, na które będzie można zaciągnąć kredyt na lokal.

Oprocentowanie kredytu 2 proc. będzie stałe, zmienna będzie wysokość raty, ale przez ostatnie 10 lat spłaty kredytu będzie stała wysokość raty.

© ℗

Podpis: PAP

Previous Article

W. Buda: nowy program dla osób do 45. roku życia na pierwsze mieszkanie

Next Article

Spółka z branży gier dostanie zastrzyk gotówki

You might be interested in …

Co dyrektywy UE zmienią dla firm i pracowników

Wciąż nie zostały wdrożone nowe przepisy ważne dla przedsiębiorców i ich podwładnych. Chodzi o dwie unijne dyrektywy. Pierwsza dotyczy równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów – chodzi o tzw. dyrektywę work-life balance. […]