W 2022 r. w Katowickiej SSE 78 nowych projektów wartych prawie 2,3 mld zł

W poprzednim, 2021 roku, Strefa wydała rekordowe 102 decyzje o wsparciu inwestycji wartych 5,35 mld zł. Ubiegłoroczny spadek ilości nowych projektów KSSE tłumaczy m.in. efektem pandemii i sytuacji geopolitycznej, spowodowanej wojną w Ukrainie, a także niestabilności związanej z wysokimi cenami energii i surowców.

„W dzisiejszych czasach 78 nowych decyzji o wsparciu to bardzo dobry wynik; mimo trudnej sytuacji, 2022 rok możemy zaliczyć do udanych. Pracujemy już nad kolejnymi projektami – myślę, że pierwszy kwartał tego roku również będzie udany” – powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej w Katowicach prezes KSSE Janusz Michałek.

Zdaniem prezesa, jeżeli w 2023 roku Strefie uda się wydać ponad 50 decyzji o wsparciu, dla projektów o łącznej wartości ok. 2 mld zł – roczny wynik będzie można uznać za zadowalający.

W minionym roku, biorąc pod uwagę niekorzystną sytuację geopolityczną, zarząd KSSE skupił się na pozyskiwaniu firm z polskim kapitałem, a także inwestorów z sektora mikro, małych i średnich firm. Spośród 78 nowych decyzji o wsparciu, 49 przedsięwzięć (63 proc.) to projekty firm z polskim kapitałem, a 48 (62 proc.) dotyczy wsparcia dla mikro, małych i średnich firm.

Kilka pozyskanych w 2022 r. nowych projektów to inwestycje mikro firm, zatrudniających zaledwie kilka osób. „Odczarowaliśmy stereotyp, że strefy ekonomiczne są jedynie dla największych globalnych firm i korporacji. Udowodniliśmy, że wsparcie w ramach Polskiej Strefy Inwestycji to kluczowy instrument rozwoju naszych inwestorów; nie zamierzamy zwalniać” – zadeklarował prezes KSSE.

Zapewnił, że również w 2023 r. działania zarządu Strefy będą ukierunkowane na pozyskiwanie mikro, małych i średnich polskich firm. KSSE chce zawrzeć umowę z każdą gminą w regionie, by działający na jej terenie przedsiębiorcy mogli łatwo aplikować o wsparcie w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Strefa chce też promować inwestycje na terenach pogórniczych.

Wśród tegorocznych inwestorów w KSSE są m.in. przedsiębiorstwa z branży maszynowej, transportu, tworzyw sztucznych, elektroniki użytkowej, papierniczej, motoryzacji, budownictwa oraz sektora spożywczego. Najwięcej miejsc pracy powstanie i zostanie utrzymanych w gliwickiej i sosnowiecko-dąbrowskiej części Strefy. Po inwestorach polskich, kolejne miejsca zajmują inwestorzy z Niemiec, Holandii, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii.

Prezes Michałek przypomniał, że KSSE podpisała umowy z czterema strefami ekonomicznymi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a także strefą w Egipcie – w pierwszym kwartale tego roku dwaj polscy inwestorzy mają ulokować w tym kraju inwestycje o wartości kilkudziesięciu milionów euro. Szczegóły obu projektów na razie są poufne.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej w Katowicach przypomniano, że w ub. roku Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna po raz trzeci z rzędu została ogłoszona najlepszą strefą ekonomiczną w Europie, a po raz pierwszy – trzecią na świecie w rankingu Financial Times – fDi’s Global Free Zones of the Year 2022. KSSE wyróżniono także w kategorii wsparcia dla MŚP oraz w kategorii “Praktyki ESG”.

Ranking Global Free Zones of the Year każdego roku wyróżnia strefy ekonomiczne z całego świata, które oferują najlepsze warunki inwestycyjne. Organizowany jest przez fDi Intelligence – specjalną agendę legendarnego wydawnictwa Financial Times, promującą inwestycje i rozwiązania dla rozwoju gospodarczego. KSSE została wyróżniona jako najlepsza strefa w Europie po raz szósty – poprzednio zdobywała ten tytuł w latach 2015–2017 oraz 2019 i 2021.

Łącznie KSSE wydała dotąd ponad 300 decyzji w ramach istniejącej od 2018 roku Polskiej Strefy Inwestycji; dotyczą one projektów inwestycyjnych o łącznej wartości 21,5 mld zł. Dzięki nim powstaje blisko 9,5 tys. nowych miejsc pracy, a ponad 42,5 tys. istniejących zostało utrzymanych. Wyniki KSSE to 15-17 proc. efektów wszystkich specjalnych stref ekonomicznych w Polsce.

W rekordowym roku 2021 KSSE wydała 102 decyzje o wsparciu – był to roczny rekord w historii działania stref ekonomicznych w Polsce. 50 decyzji dotyczyło dużych firm i koncernów, a 52 – mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

KSSE obejmuje zasięgiem woj. śląskie i sześć powiatów woj. opolskiego. Obecnie w istniejącej od blisko 26 lat Strefie działa ponad 540 przedsiębiorstw, które łącznie zainwestowały ok. 45 mld zł i w ramach blisko 900 projektów inwestycyjnych utworzyły 90 tys. miejsc pracy.

Previous Article

Dobre otwarcie roku

Next Article

Irlandzki przemysł kurczył się w grudniu

You might be interested in …

Bank Anglii nie zmienił wysokości stóp

opublikowano: 2023-09-21 13:17 Bank Anglii nie podwyższył stóp procentowych po raz pierwszy od grudnia 2021 roku, informuje Reuters. Posłuchaj Zostań subskrybentem i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl Bank Anglii większością 5 z 9 […]