Velvet robi papierową fuzję

Równo dwa lata temu Velvet Care, największy w Polsce producent wyrobów higienicznych z papieru, wybrał się na zakupy w Czechach. Teraz cel akwizycyjny znalazł znacznie bliżej. Kontrolowana przez fundusz Abris spółka, która ma bazę produkcyjną w Kluczach niedaleko Krakowa, zamierza kupić firmę Almus, której zakład mieści się w odległych o 50 km Słomnikach.

W wyniku transakcji w branży powstanie potężny gracz z obrotami zbliżonymi do 1,5 mld zł. Na jej przeprowadzenie będzie musiał się jeszcze zgodzić UOKiK, do którego na początku roku wpłynął wniosek. Strony nie ujawniają wartości transakcji.

— W grudniu 2022 r. została podpisana umowa przedwstępna przejęcia przez Velvet Care 100 proc. udziałów w spółce Almus. W związku z tym rozpoczął się standardowy proces zatwierdzania transakcji przez organy antymonopolowe. Po uzyskaniu wszystkich zgód oraz spełnieniu uzgodnionych warunków realizacji transakcji strony będą mogły podpisać finalną umowę sprzedaży udziałów. Szacujemy, że nastąpi to w pierwszym kwartale tego roku — mówi Tomasz Kujawa, dyrektor inwestycyjny w Abrisie.

Rozbudowa grupy:

Rozbudowa grupy:

Velvet Care, którego szefem jest Artur Pielak, dwa lata temu znacznie powiększył biznes dzięki przejęciu czeskiej grupy Moracell. Teraz przyłączy polskiego Almusa. Dzięki temu firma, której przychody dekadę temu nieznacznie przekraczały 200 mln zł, chce za za dwa lata dobić do 2 mld zł.

materiały prasowe

Higieniczne synergie

Velvet Care w 2021 r. (ostatnie dostępne dane) miał 729 mln zł przychodów, notując 129,5 mln zł EBITDA (zysku operacyjnego powiększonego o amortyzację) i 100 mln zł czystego zysku. Przychody były wyższe niż rok wcześniej, ale rentowność spadła, co spółka tłumaczyła m.in. wzrostem kosztu surowców, za którym nie nadążał wzrost cen produktów końcowych, a także osłabieniem polskiej waluty.

„Nie zamknęliśmy jeszcze oficjalnie roku finansowego 2022, ale już dzisiaj wiemy, że spółka w Polsce przekroczyła poziom 1 mld zł obrotu, a jako grupa Velvet Care osiągnęliśmy przychody rzędu 1,3 mld zł. Wzrost kosztów surowców i mediów jest olbrzymi, dotyczy całej gospodarki i wszystkich firm. W Velvet Care odczuliśmy to również bardzo dotkliwie. Dzięki dywersyfikacji źródeł dostaw, długoterminowym kontraktom zakupowym oraz niestety nieuniknionym podwyżkom cen produktów firma ma jednak bardzo dobrą pozycję finansową i jest bezpiecznym miejscem pracy. Nasz nowy cel to skala 2 mld zł obrotu w roku 2025” — informuje zarząd Velvet Care.

Tymczasem Almus w 2021 r. miał 217 mln zł przychodów, 16,4 mln zł EBITDA i 5,4 mln zł zysku netto. Przejmująca spółka zatrudnia ponad 700 osób, a przejmowana ponad 220.

— Dołączenie 200-osobowego zespołu Almus do grupy, w której skład wchodzą Velvet Care oraz czeska spółka Moracell, pozwoli na osiągnięcie synergii w ramach łańcucha dostaw oraz na wymianę wiedzy technologicznej. Dzięki współpracy trzech firm grupa będzie w stanie zaoferować klientom jeszcze szerszy portfel produktów oraz dalej optymalizować wykorzystanie mocy produkcyjnych trzech zakładów w Kluczach, Żabcicach i Słomnikach, których łączne zdolności produkcyjne przekroczą 200 tys. ton — mówi Tomasz Kujawa.

Almus, kontrolowany do tej pory przez rodzinę Starnawskich, działa na rynku od 1997 r. Początkowo produkował szare papiery toaletowe, ale szybko rozszerzył portoflio. Teraz jest znaczącym graczem na rynku papierów toaletowych i ręczników papierowych, w ostatnich latach rozpoczął też spory pory projekt inwestycyjny — przy wsparciu publicznym w ramach Polskiej Strefy Inwestycji w 2021 r. wystartował z programem modernizacji parku maszynowego i rozbudowy zakładu wartości ponad 100 mln zł.

Urozmaicony portfel

Abris ma też w portfelu inną firmę z branży — od 2015 r. jest właścicielem Pehartu, rumuńskiego producenta dużych rolek bibuły, z których następnie inne firmy wytwarzają produkty konsumenckie, takie jak papier toaletowy i ręczniki papierowe. Inwestycje są jednak zarządzane niezależnie — fundusz nie miał planu łączenia Velvetu z Pehartem ze względu na odmienne segmenty rynku i odległość geograficzną między bazami produkcyjnymi obu spółek.

„Konsekwentnie chcemy wzmacniać pozycję lidera w Europie Środkowej, nabycie spółki Almus to kolejny krok w realizacji naszej strategii. Spółka oczywiście będzie pracować nad kolejnymi transakcjami w przyszłości” — informuje zarząd Velvet Care.

W portfelu Abrisu jest obecnie 13 firm z Europy Środkowej. W Polsce to m.in. przetwarzający ryby Graal, medyczny Scanmed, opakowaniowy Dot2Dot i Alsendo, świadczące usługi logistyczne i technologiczne dla branży e-commerce (m.in. pod szyldem Apaczka).

Płynny papier

Velvet Care formalnie istnieje od 2013 r., ale korzenie firmy sięgają znacznie głębiej. Jeszcze pod koniec XIX wieku w Kluczach koło Olkusza powstała papiernia, która z przerwami wojennymi działała i była rozbudowywana do II wojny światowej. Po niej trafiła w ręce państwa, które także inwestowało w rozbudowę mocy produkcyjnych, dzięki czemu papier z Kluczy zaczął trafiać na eksport. W 1996 r. zakłady papiernicze sprywatyzowano, a ich właścicielem został amerykański gigant International Paper, który już wcześniej kupił duże zakłady w Kwidzynie. To właśnie pod jego rządami w Kluczach zaczęto wytwarzać produkty marki Velvet, które szybko uzyskały duży udział rynkowy. W 2003 r. firmę odkupił amerykański koncern Kimberly-Clark. Po dekadzie doszło do wykupu menedżerskiego, wspartego finansowo przez fundusz Avallon. Rozpoczęto wtedy inwestycje w nowe kategorie produktów i linie produkcyjne. Po pięciu latach Avallon wyszedł ze spółki, a jego miejsce zajął Abris, który zapowiedział inwestycje przekraczające 200 mln zł w rozbudowę zakładu oraz zakup nowych maszyn i urządzeń, w tym kolejnej maszyny papierniczej do produkcji bibuły higienicznej. Na początku 2020 r. Velvet przejął grupę Moracell, lidera rynku czeskiego, w transakcji wartej nieoficjalnie około 70 mln zł.

Previous Article

Inwestycje spadły o jedną trzecią

Next Article

Komfort braku presji na wynik

You might be interested in …

Ślad węglowy: od świadomości problemu do redukcji

Zielonej transformacji wymagają od firm zarówno rządy, jak i inwestorzy. Od czego zacząć zmniejszanie emisji gazów cieplarnianych oraz skąd czerpać wiedzę na ten temat? Świat biznesu wie, że globalne ocieplenie to obecnie jedno z największych zagrożeń dla gospodarki, a […]

Prowadzisz firmę? Nie przegap tych informacji

Zmiany przepisów, nowe podatki, pieniądze na rozwój firmy – wszystko, co warto wiedzieć, prowadząc biznes. Zapraszamy do lektury. 1. Tak zwany podatek minimalny spędza sen z powiek przedsiębiorcom. Podpowiadamy, jak uniknąć nowej bolesnej daniny i jak się do […]