Uwaga na komentarze z Fed

Czwartkowa sesja na Wall Street finalnie przyniosła blisko 1 proc. wzrostu mimo niskiego otwarcia. Dziś notowania kontraktu terminowego na S&P 500 próbują wrócić w okolice 4000 pkt., a niemiecki Dax po otwarciu handlu w Europie dociera do poziomu 15500 pkt.

Odbicie na rynku akcyjnym okazało się najsilniejsze od 2 tygodni. To po słowach Bostica z oddziału Fed w Atlancie, który powiedział, że bank centralny może przygotowywać się do pauzy w podwyżkach stóp w lato. Oznaczałoby to możliwość ostatniej podwyżki podczas lipcowego posiedzenia. Tak niewiele potrzeba było, aby obraz sytuacji na rynku akcyjnym zmienił się o 180 stopni. To tylko obrazuje jak oczekiwania związane z dalszym kształtem polityki monetarnej w USA wpływają na rynek akcyjny.

Te dziś kształtowane będą przez publikacje wskaźników aktywności sektora usługowego. Opublikowane już dane z Eurolandu okazały się zbieżne ze wstępnymi odczytami i nie wzbudziły większej reakcji rynkowej. Po raz kolejny za to pozytywnie zaskoczyły dane z Chin, gdzie wskaźnik PMI dla sektora usługowego wzrósł do 55.0 pkt. z 52.9 pkt. i mediany oczekiwań rynkowych na poziomie 54.2 pkt. Potwierdza to, że po zniesieniu obostrzeń covidowych tamtejsza gospodarka dynamicznie się rozpędza, co będzie także utrudniało spadek inflacji na świecie.

Dziś najważniejszym punktem dnia będzie publikacja indeksu ISM dla sektora usługowego w USA. Mediana prognoz rynkowych wskazuje na spadek wskaźnika do 54.5 pkt. z 55.2 pkt. odnotowanych przed miesiącem.

Pamiętajmy, że im lepsze dane z gospodarki tym gorzej dla inwestorów na Wall Street, bo będzie podbijać to oczekiwania związane z dalszą ścieżką stóp procentowych. Dziś warto zwrócić jeszcze uwagę na kilka wystąpień przedstawicieli FOMC. Głos zabiorą Logan z Dallas Fed, wspominany wcześniej Bostic, Bowman z Zarządu oraz Barkin z Richmond Fed.

Na rynku walutowym zmienność nie jest duża, a eurodolar stabilizuje się w pobliżu 1.06. Mocne dane z Chin wspierają waluty Antypodów, a dolar australijski jest najmocniejszy w gronie G10. Złoty pozostaje słaby jak na sentyment rynkowy. Kurs EURPLNa wraca powyżej 4.70, a dolar kosztuje 4.44.

© ℗

Podpis: Rafał Sadoch, biuro maklerskie mBanku

Previous Article

Dolar coraz wyżej?

Next Article

Guindos: inflacja bazowa ma decydujące znaczenie

You might be interested in …

Przeładunek rosyjskiej ropy Urals na morzu niemal ustał

Odgrywający w ostatnim czasie kluczowe znaczenie dla kontynuacji eksportu przeładunek rosyjskiej ropy Urals na morzu niemal ustał w tym miesiącu, donosi Bloomberg. Agencja ustaliła, że jak dotąd w lipcu był tylko jeden przeładunek ze statku na statek flagowej […]

Sześć dotacyjnych szans dla firm z FERS

W nowej perspektywie finansowej Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) będzie rozdzielać pieniądze unijne dla przedsiębiorców z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS). W tym roku ogłosi sześć naborów dotacyjnych. – FERS to kompleksowy i […]