USA: palacze ograniczają nałóg, chcą oszczędzać

Sprzedaż papierosów w USA gwałtownie spadła w 2022 r., firmy tytoniowe odniosły znaczne straty. Palacze ograniczają nałóg m.in. ze względu na trudną sytuację gospodarczą i bijącą po kieszeni inflację – poinformował “The Wall Street Journal”.

Adobe Stock

Właściciel marki Lucky Strike, British American Tobacco przekazał, że w 2022 r. sprzedał w USA o 15,5 proc. mniej papierosów niż rok wcześniej. Z kolei Altria, producent Marlboro, odnotowała roczny spadek sprzedaży o 9,5 proc.

W trakcie pandemii zmuszeni do siedzenia w domach palacze częściej sięgali po papierosy, jednak ponownie ograniczyli nałóg, kiedy restrykcje zostały zniesione. Głównym powodem odchodzenia od palenia jest ciężka sytuacja gospodarcza na świecie. Inflacja, rosnące stopy procentowe i wysokie ceny paliw, biją po kieszeni i zniechęcają do kupowania papierosów – paczka Marlboro kosztuje ok. 9 USD (około 40 zł).

Dotychczas firmy tytoniowe były w stanie przeznaczać miliardy dolarów na nowe antynikotynowe produkty i zarazem czerpać zyski z marek produkujących papierosy. Rynek tytoniowy w USA może jednak zbliżać się do punktu krytycznego, zauważa dziennik.

Altria poinformowała, że różnica w cenie między paczką Marlboro a najtańszymi papierosami na rynku wzrosła do 41 proc. pod koniec 2022 r. W drugim kwartale ubiegłego roku wynosiła 38 proc.

Firmy tytoniowe inwestują w nowe produkty bezdymne, które obecnie odpowiadają za wzrost branży. British American Tobacco przeznaczyła na nie w 2022 r. 2,4 mld USD i twierdzi, że generują 15 proc. całkowitego przychodu. Oczekuje jednak, że staną się rentowne dopiero w przyszłym roku.

© ℗

Previous Article

USA: palaczą ograniczają nałóg, chcą oszczędzać

Next Article

Ropa przerwała serię wzrostów

You might be interested in …

#be the change: 4 lata sukcesów Columbus Elite w branży OZE

Columbus Elite zajmuje pozycję lidera technologii sprzedaży w sektorze odnawialnych źródeł energii. Celem spółki jest konsolidacja branży i partnerskie wsparcie osób, które chcą budować i rozwijać biznes przyszłości energetycznej. Swoim partnerom i współpracownikom pozwala na tworzenie efektywnych rozwiązań zbudowanych na solidnych […]

Ropa WTI najdroższa w tym roku, a Brent od stycznia

opublikowano: 2023-08-09 21:51 Ropa zdrożała w środę drugą z rzędu i czwartą z pięciu ostatnich sesji. Posłuchaj Zostań subskrybentem i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl Wzrost ceny ropy w środę tłumaczono rosnącą obawą, […]

Luka wzrostowa na wykresie cen złota

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy, DM BOŚ opublikowano: 2023-10-09 11:09 Notowania złota rozpoczęły bieżący tydzień od luki wzrostowej. Cena tego kruszcu przez ostatnie dwa tygodnie wyraźnie zniżkowała, docierając do okolic 1825 USD za uncję na koniec poprzedniego […]