USA nałożyły sankcje, które mają ograniczyć wpływy Rosji na Bałkanach

Oskar NawalanyOskar Nawalany

opublikowano: 2023-11-16 18:58

Stany Zjednoczone, w ramach nowej fali sankcji mających ograniczyć wpływy Rosji na Bałkanach Zachodnich, nałożyły kary na 10 osób, ogłosiło Ministerstwo Skarbu USA w czwartek – podaje agencja Reuters.

Posłuchaj

Speaker icon

Zostań subskrybentem

i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Zgodnie z zarządzeniami wykonawczymi dotyczącymi regionu Bałkanów Zachodnich i Rosji, objęto sankcjami także 20 podmiotów, w tym 11 z Rosji. Inne podmioty, które zostały celem sankcji, mają swoją siedzibę w Macedonii Północnej, Liberii i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Trzy tankowce zarejestrowane w Liberii również znalazły się w kręgu sankcji.

Jak ogłosiło Ministerstwo Skarbu USA, środki te są częścią działań mających na celu powstrzymanie rosyjskich wysiłków uniemożliwiających integrację Bałkanów Zachodnich z instytucjami międzynarodowymi. Sankcje obejmują zamrożenie aktywów i własności, które znajdują się w Stanach Zjednoczonych lub są kontrolowane przez obywateli USA.

Osoby objęte sankcjami pochodzą z Serbii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry oraz Macedonii Północnej. Wśród sankcjonowanych jest Savo Cvijetinovic, wysoki urzędnik partii politycznej Milorada Dodika, prorosyjskiego przywódcy Republiki Serbskiej, który już podlegał amerykańskim sankcjom z powodu rzekomej korupcji i promowania secesji zdominowanej przez Serbów połowy Bośni i Hercegowiny. Cvijetinovic jest również przedstawicielem firmy z Republiki Serbskiej, która należy do byłego zastępcy szefa rosyjskich sił powietrznych i jest oskarżana o ułatwianie nielegalnego transferu do Rosji silników do helikopterów wyprodukowanych na Ukrainie.

Previous Article

Rosyjska ropa na potęgę sprzedawana powyżej limitu cenowego

Next Article

Wizz Air przewiózł 30 mln pasażerów na lotnisku w Warszawie

You might be interested in …

10 najważniejszych zjawisk makro po styczniu

Każdego dnia w Pulsie Biznesu publikowane są najważniejsze dane makroekonomiczne wymagające uwagi. Analiza pod tytułem Dane Dnia jest tworzona przez Ignacego Morawskiego, głównego ekonomistę Pulsu Biznesu. Poniżej prezentujemy skrót najciekawszych analiz stycznia, pokazujących istotne trendy […]

UOKiK patrzy na marketową dystrybucję

opublikowano: 2023-09-11 20:00 Urząd antymonopolowy zarzuca Carrefourowi wykorzystywanie przewagi nad dostawcami poprzez narzucanie opłat za transport produktów. Wcześniej zakwestionował takie działania Auchana. Przeczytaj artykuł i dowiedz się: jakie zarzuty stawia Carrefourowi UOKiK, jaka kara grozi sieci […]