Unia Europejska nie dostarczy Ukrainie obiecanej ilości broni

Wyznaczony cel miał zaspokoić pilne zapotrzebowanie Ukrainy na 155-milimetrowe pociski artyleryjskie, które stały się kluczowym elementem w walce z inwazją Rosji. Niektórzy urzędnicy sugerowali, że europejski przemysł nie ma zdolności produkcyjnych, aby sprostać temu zadaniu.

Jednak niektórzy argumentowali, że mimo trudności nadal warto wyznaczyć ambitny cel, który skłaniałby kraje do składania zamówień, a przedsiębiorstwa do inwestowania w zwiększanie mocy produkcyjnych.

Szef polityki zagranicznej UE, Josep Borrell, podkreślił, że UE dostarczyła ponad 300 tys. pocisków artyleryjskich i rakiet w ramach pierwszej fazy programu. Obecnie skupia się na drugim elemencie programu, czyli na krajach UE składających zamówienia na nowe pociski od przemysłu w ramach inicjatywy wspólnych zamówień.

Europejska Agencja Obrony UE podała, że siedem krajów Unii Europejskiej zamówiło amunicję w ramach programu, ale nie ujawniła wartości ani wolumenu zamówień ze względu na poufność.

Borrell zasugerował, że problemem mogło być także to, że europejski przemysł obronny eksportuje około 40 proc. swojej produkcji do krajów spoza UE.

Thierry Breton, komisarz UE ds. przemysłu, twierdził, że firmy zbrojeniowe dokonują postępów w zwiększaniu produkcji i że odrębny cel zwiększenia europejskiej produkcji pocisków 155 milimetrów do 1 miliona rocznie zostanie osiągnięty.

Previous Article

Analiza poranna – Dziś w kalendarium inflacja z USA

Next Article

URE: ponad 1,7 mld zł pomocy publicznej dla przedsiębiorstw z branż energochłonnych

You might be interested in …

Wreszcie ruszyły rejestracje fundacji rodzinnych

opublikowano: 2023-08-01 20:00 Pierwsze fundacje rodzinne znalazły się w systemie rejestracyjnym. Rząd uporał się z problemami technicznymi. Przeczytaj artykuł i dowiedz się: jak obecnie wygląda funkcjonalność rejestru fundacji rodzinnych jak przebiega procedura rejestracji Posłuchaj Zostań subskrybentem […]

Analiza poranna – Świat się kręci także bez Ameryki

Rafał Sadoch, analityk mBanku opublikowano: 2023-09-05 12:14 W USA wczoraj sesji nie było, więc można wykorzystać tą okazję na spojrzenie w inny obszar. Przykładowo dzisiejsze dane wskazują na spowolnienie wzrostu w chińskim sektorze usług. Prywatny wskaźnik […]

Ekspansja Shein trwa. W planach budowa fabryki w Meksyku

Shein, chińska platforma do sprzedaży odzieży, planuje budowę fabryki w Meksyku. Firma chce posiadać centra produkcyjne również poza ojczyzną – przekazał w środę Reuters. CHEN LIN / Reuters / Forum Dzięki nowej fabryce wysyłka odzieży zostałaby skrócona a […]