Ukraińskie start-upy wybierają Polskę. Część po wojnie powróci do kraju

ANB

opublikowano: 2023-11-19 20:00

Wśród młodych technologicznych spółek, mimo przedłużającej się wojny, widać optymistyczne spojrzenie w przyszłość. Wiele start-upów jest gotowych działać na rzecz odbudowy państwa.

Przeczytaj i dowiedz się:

  • jaki odsetek startupów z Ukrainy, które decydują się na relokowanie biznesu, wybiera Polskę
  • czy spółki technologiczne chcą brać udział w odbudowie Ukrainy z powojennych zniszczeń
  • czy wiele ukraińskich firm uzyskuje obecnie finansowanie od inwestorów

Posłuchaj

Speaker icon

Zostań subskrybentem

i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Choć w okolicznościach wojennych jest to niezwykle trudne, to ukraiński, technologiczny biznes nie zamarł. Start-upy musiały odnaleźć się w nowej rzeczywistości – część zdecydowała się przenieść firmy poza kraj, m.in. do Polski.

Blisko połowa przedsiębiorców uważa, że ukraiński ekosystem startupowy działa na średnim poziomie, ale 31 proc. spółek pozyskało w ostatnim roku kapitał od inwestorów. Ukraińscy przedsiębiorcy technologiczni nie tracą optymizmu, znamienna większość (90 proc.) widzi duży potencjał wzrostu w przyszłości. Wnioski te płyną z najnowszego raportu „Startups and Business Ecosystem: Common Steps Towards The Reinventing Ukraine”, opracowanego przez Polish-Ukrainian Startup Bridge (PUSB), we współpracy m.in. z Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie i Ukrainian Startup Fund. Badanie zostało przeprowadzone wśród ukraińskich start-upów, instytucji i organizacji otoczenia biznesu.

– Przedstawiciele start-upów mają autorskie technologie, wiedzą, jak wykonać swoją pracę, mają wiarę w przyszłość. Przedstawiciele instytucji otoczenia biznesu mają ugruntowaną wiedzę i chcą dalej budować know-how. Z obu stron przebija się jednak podstawowa potrzeba — finansowanie – podkreśla Łukasz Wawak, menedżer PUSB.

59 proc.

Tyle ukraińskich start-upów, które decydują się przenieść biznes z Ukrainy, wybiera Polskę. Duża część przedsiębiorców, którzy opuścili kraj (47 proc.), po wojnie chce do niego wrócić.

78 proc.

Taki odsetek firm wywodzących się z Ukrainy rozważa podjęcie prac badawczo-rozwojowych i tworzenia innowacji wspierających odbudowę kraju po wojnie. Tego rodzaju działań nie bierze pod uwagę 22 proc. respondentów.

66 proc.

Tyle start-upów na Ukrainie potrzebuje zewnętrznego finansowania do dalszego rozwoju. Wśród ukraińskich spółek działających za granicą wskaźnik ten w badaniu PUSB wyniósł 35 proc.

53 proc.

Zdaniem takiej grupy firm ekosystem ukraińskiej przedsiębiorczości technologicznej potrzebuje inwestycji ze źródeł państwowych i funduszy międzynarodowych.

Previous Article

Crowdfunding niemal przestał istnieć. Efekt: skorzystają zagraniczne platformy

Next Article

Hutnicy tropią rosyjskie pręty

You might be interested in …

Czeska gospodarka znalazła się w recesji w czwartym kwartale

Czeska gospodarka została dotknięta przez płytką recesję w ostatnim kwartale ubiegłego roku z powodu rosnących kosztów energii i najwyższych od ponad dwudziestu lat stóp procentowych – informuje Bloomberg. Fot. Pexels Czeski PKB zmniejszył się o 0,3 proc. w porównaniu […]

Bowman z Fed za dalszym podwyższaniem stóp procentowych

Bloomberg. MD opublikowano: 2023-10-02 19:24 Michelle Bowman z zarządu Rezerwy Federalnej ponownie opowiedziała się za dalszym podwyższaniem stóp procentowych, koniecznym jej zdaniem do sprowadzenia inflacji do celu banku centralnego, informuje Bloomberg. Posłuchaj Zostań subskrybentem i słuchaj […]