Ukraina: największe w historii rozminowywanie. Projektem pokieruje chorwacka firma

To największy projekt rozminowywania w historii, który będzie trwał dziesięciolecia – powiedział współwłaściciel firmy DIZ-EKO Darko Urukalović. Wyjaśnił, że na początku roku jego przedsiębiorstwo skontaktowało się z ambasadą Ukrainy w Zagrzebiu, aby móc zaangażować się w tę inicjatywę.

“Wkrótce odbędą się ostateczne rozmowy z przedstawicielami ukraińskiego rządu i podpisanie umowy. Oczekuję, że na początku przyszłego roku powinniśmy rozpocząć rozminowywanie na Ukrainie” – powiedział chorwackiemu dziennikowi Urukalović.

Koniecznie 10 tys. saperów

Dodał, że nadal jest kompletowana grupa firm, która weźmie udział w projekcie. Na Ukrainę zostaną skierowane m.in. drony i wyszkolone do wyszukiwania min psy. “Naszym zadaniem będzie przede wszystkim przeszkolenie ukraińskich pirotechników, kierowników projektów i zespołów. W tej chwili na Ukrainie jest około 2 tys. saperów, a szacuje się, że potrzebne będzie około 10 tys.” – dodał.

Firma DIZ-EKO zajmuje się rozminowywaniem od 2005 roku i dotychczas wzięła udział w 260 projektach, w ramach których bez wypadków rozminowano około 27 mln metrów kwadratowych Chorwacji. Na Ukrainie DIZ-EKO będzie zajmować się rozminowywaniem dróg, budynków użyteczności publicznej i terenów rolniczych.

Miliony euro na rozminowywanie

Szacuje się, że aż 30 proc. terytorium Ukrainy zostało zaminowane, a według wspólnych szacunków ukraińskiego rządu, Banku Światowego, Komisji Europejskiej i ONZ rozminowanie kraju może kosztować ponad 34 mld euro.

Previous Article

Egipt: rozmowy o kryzysie w Strefie Gazy między 34 krajami a ONZ. Izrael nie uczestniczy

Next Article

Ukraiński szef rady bezpieczeństwa: dzięki F-16 łatwiej wyzwolimy terytoria okupowane przez Rosję

You might be interested in …

11:12 11 minut temu Inflacja w Korei Płd. delikatnie przyspieszyła W grudniu inflacja w południowokoreańskiej gospodarce wzrosła o 5 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, informuje Reuters. czytaj więcej 11:12 11 minut temu Inflacja w Korei Płd. delikatnie przyspieszyła W grudniu inflacja w południowokoreańskiej gospodarce wzrosła o 5 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, informuje Reuters. czytaj więcej

W grudniu inflacja w południowokoreańskiej gospodarce wzrosła o 5 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, informuje Reuters. fot. Bloomberg Według danych południowokoreańskiego urzędu statystycznego, w grudniu 2022 roku indeks CPI był o 0,2 proc. wyższy niż w listopadzie, kiedy to […]

Ropa najdroższa od 14 sierpnia

opublikowano: 2023-08-30 21:08 Cena ropy rosła w środę dzięki danym o zapasach w USA, obawom zakłócenia podaży z powodu huraganu Idalia, doniesieniom z Rosji i słabnącemu dolarowi. Posłuchaj Zostań subskrybentem i słuchaj tego oraz wielu innych […]