Ukraina: czasowe zawieszenie wymogu posiadania zezwoleń przez polskich przewoźników

Ministerstwo rozwoju społeczności lokalnych i infrastruktury Ukrainy podjęło decyzję o czasowym zawieszeniu wymogu posiadania zezwoleń przez polskich przewoźników, realizujących przewozy do Ukrainy z dowolnego kraju Unii Europejskiej; ma to umożliwić odblokowanie przejścia granicznego Dorohusk-Jagodzin – poinformowało w niedzielę ministerstwo.

Decyzja ma na celu rozwiązanie sytuacji związanej z blokowaniem przejścia granicznego Dorohusk-Jagodzin przez polskich przewoźników oraz spełnienie jednego z kluczowych żądań protestujących, czyli nałożenia kar za brak zezwoleń na przewozy do Ukrainy z krajów trzecich UE – czytamy w komunikacie.

Od poniedziałku 8 maja polscy przewoźnicy będą mogli realizować przewozy z dowolnego kraju Unii Europejskiej do Ukrainy bez odpowiednich zezwoleń i wymagań dotyczących norm środowiskowych pojazdów – podało ukraińskie ministerstwo.

“W chwili obecnej ponad 5 tys. ciężarówek nie może przekroczyć naszego największego przejścia granicznego. W warunkach ograniczonej przepustowości i blokady portów morskich niemożliwa jest płynna dystrybucja ładunków. Jesteśmy wdzięczni naszym polskim przyjaciołom za nieustanne wsparcie w przeciwstawianiu się agresorowi i liczymy na dalszy dialog w celu odblokowania granicy. Zrobiliśmy pierwszy krok, czekamy na następny” – podkreślił wiceminister rozwoju społeczności lokalnych i infrastruktury Ukrainy Serhij Derkacz.

Ministerstwo przypomniało też, że zgodnie z umową między Ukrainą a Unią Europejską, dotyczącą transportu drogowego towarów, przewozy dwustronne i tranzytowe nie podlegają wymogom uzyskania zezwoleń.

© ℗

Previous Article

Rosja zmaga się z deficytem siły roboczej

Next Article

Cztery porady na giełdowy sezon wyników

You might be interested in …

Elemental H2Tech zbuduje w Zawierciu hutę

opublikowano: 2023-10-04 20:00 Nowy zakład holdingu będzie odzyskiwać miedź i metale szlachetne ze sprzętu elektronicznego. Przeczytaj artykuł i dowiedz się: czym inwestycja w Zawierciu różni się od poprzednich przedsięwzięć Elemental Holdingu ile będzie kosztować i ile […]