Udany debiut Kokusai w ramach największego IPO w Japonii od 2018 r.

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

opublikowano: 2023-10-25 10:08

Obiecująco rozpoczął się mariaż z giełdą akcji Kokusai Electric. Japońska firma w debiucie na tokijskiej giełdzie zdrożała o 28 proc. spektakularnym sukcesem kończąc największą od 2018 r. pierwszą ofertę publiczną (IPO) na tamtejszym rynku, informuje Bloomberg.

Posłuchaj

Speaker icon

Zostań subskrybentem

i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Kurs zamknięcia dla akcji Kokusai wyniósł 2350 jenów, o 28 proc. wyższą niż cena po jakiej sprzedawano walory w IPO (1840 jenów). Łącznie IPO przyniosła wpływy rzędu 108 mld jenów (721 mln USD) i była to największa tego typu oferta od wycenionej na 2,4 bln jenów IPO SoftBanku z 2018 r.

Kokusai Electric to wytwórca sprzętu do produkcji chipów, które dostarcza np. Intelowi. Firma została wydzielona z Hitachi Kokusai Electric po tym jak amerykański fundusz private equity KKR nabył tę spółkę w wezwaniu w 2018 r. Akcje w IPO sprzedał właśnie KKR.

Kokusai konkuruje przede wszystkim z większym rywalem, firmą Tokyo Electron, w wyspecjalizowanej dziedzinie maszyn do osadzania folii, która ma kluczowe znaczenie dla produkcji zaawansowanych chipów.

KKR sporo zarobił na inwestycji. Kupił firmę za 257,1 mld jenów, jej wycena w momencie pierwszej oferty publicznej wyniosła około 424 mld jenów, zaś na zamknięciu debiutanckiej sesji w środę wypadło na poziomie wyceniającym Kokusai na około 540 mld jenów.

Previous Article

Bank Anglii prawdopodobnie nie zmieni poziomu stóp

Next Article

Noble Securities radzi kupić akcje LPP

You might be interested in …

Polski przemysł motoryzacyjny bije rekordy

W 2022 r. produkcja sprzedana pojazdów samochodowych, przyczep i naczep wyniosła 203,3 mld zł, przekraczając po raz pierwszy w historii polskiego przemysłu motoryzacyjnego 200 mld zł. Wynik jest o 15 proc. lepszy od osiągniętego w […]

Sygnity – przez przejęcia do grupy kapitałowej

W połowie zeszłego roku w wyniku wezwania inwestorem strategicznym Sygnity zostało Total Specifics Solutions (TSS), które dysponuje 72,7 proc. akcji spółki. To podmiot powiązany z Constellation Software, która jest właścicielem kilkudziesięciu spółek z branży oprogramowania […]

E-handlowa gorączka zmienia przebieg

opublikowano: 2023-10-04 20:00 W e-handlu jest lepiej niż przed rokiem, lecz po szkolnych zakupach sprzedaż sezonowo wyhamowała. Rynek spodziewa się, że przed świętami gorączka zakupowa będzie krótsza, ale ostrzejsza. Przeczytaj artykuł i dowiedz się: jaka była […]