Tydzień dla popytu, sesja dla podaży

Finałowa sesja tygodnia na rynku warszawskim skończyła się skromnymi zmianami najważniejszych indeksów. WIG20 zyskał 0,5 procent przy wzroście indeksu szerokiego rynku WIG o 0,17 procent.

Jednak to nie przesunięcia indeksów, a przebieg notowań mówią więcej o sesji, która w pierwszych dwóch godzinach była sukcesem byków, a w finale zmieniła się porażkę kupujących. Bilansem przedpołudniowej części rozdania było wyniesienie WIG20 w rejon 1887 pkt., co oznaczało pokonanie oporu w rejonie 1863 pkt.

W finale indeks ulokował się w okolicy 1856 pkt., oddając właściwie całość przedpołudniowej zwyżki. Cieniem na rynku położył się spadek spółki PKN Orlen, która przeceniła się o 5,02 procent przy przeszło 320 mln złotych obrotu. Jednym z elementów szkodzących akcjom koncernu była informacja, iż UOKiK wszczyna postępowanie wyjaśniające w sprawie kształtowania się cen paliw, co rynek odczytał jako potencjalne kłopoty dla spółki o dominującej pozycji na rynku w Polsce. Stale dobrze radziły sobie spółki bankowe, ale już bez fajerwerków obserwowanych na poprzednich sesjach tygodnia.

Z perspektywy technicznej na sesję trzeba spojrzeć dwóch układach czasowych. W perspektywie tygodniowej WIG20 skończył tydzień wybiciem górą z konsolidacji granej od połowy listopada pod oporem w rejonie 1800 pkt. W perspektywie dziennej wybicie z konsolidacji pod 1800 pkt. jest również aktualne, ale jednocześnie bykom trafiła się porażka na oporze w rejonie 1863 pkt., której towarzyszyło wykreślenie świecy z górnym cieniem.

Co ważne, dzisiejsze zawahanie popytu znajduje potwierdzenie w aktywności rynku, która tylko w WIG20 zaowocowała 1,38 mld złotych obrotu. Sesja ma wszystkie cechy ostrzeżenia przed korektą ostatnich zwyżek, ale też jest wskazaniem, iż polaryzacja rynku owocuje – na chwilę obecną – równowagą w rejonie kolejnego oporu.

© ℗

Previous Article

Prezes NBP: nie będziemy mieli recesji

Next Article

Mocne dane psują nastroje na Wall Street

You might be interested in …

Zdrowie bez kolejki wciąż na topie

Znużeni odległymi terminami badań i wizyt u lekarzy specjalistów Polacy wciąż dają się przekonywać do płacenia za polisy zdrowotne z własnej kieszeni. Przeczytaj artykuł i dowiedz się: jaką kwotę Polacy wydali w pierwszym półroczu na […]

Partia uchwaliła pokonanie zarazy

W Europie, a zwłaszcza w naszym regionie największe strachy wywołane nadchodzącym rokiem 2023 związane są oczywiście z niekończącą się tragedią Ukrainy i zagrożeniem eskalacją agresji Rosji. Z czarnego horyzontu globalnego absolutnie jednak nie znika zaraza COVID-19, spowodowana przez koronawirusa SARS-CoV-2. […]