Turecki przemysł nadal słabł w końcówce 2022 r.

Najnowsze dane potwierdzają, że turecka gospodarka miała trudną końcówkę minionego roku. Spadkowy trend uległ jednak lekkiemu spowolnieniu, informuje Reuters.

Bloomberg

W oszacowaniu na grudzień 2022 r. PMI dla tureckiego przemysłu nieco odreagował rosnąc do 48,1 pkt z 45,7 pkt w listopadzie. To co prawda najwyższa wartość od czerwca zeszłego roku, niemniej jednak poniżej poziomu 50 pkt oddzielającego rozwój od kurczenia się.

W raporcie S&P Global podkreślono, że aktywność fabryk w Turcji spadała w grudniu 10-ty miesiąc z rzędu, jednak spadek produkcji i nowych zamówień nieco przystopował.

Poprawie uległ popyt wewnętrzny, choć pozostająca na bardzo wysokim poziomie inflacja nie zapowiada szybkiego i zdecydowanego ożywienia. Z kolei osłabienie popytu globalnego negatywnie przełożyło się na produkcje eksportową, w przypadku której zamówienia zagraniczne odnotowały większą zniżkę niż całość nowych zamówień.

Oczekuje się, że roczna inflacja w Turcji gwałtownie spadnie do 66,8 proc. w grudniu ze względu na korzystny efekt bazy, ale wyhamuje jedynie do 43,2 proc. do końca 2023 r.

W październiku 2022 r. inflacja osiągnęła szczytowy pułap około 85,5 proc., najwyższy od 24 lat, rosnąc nieprzerwanie przez 17 poprzednich miesięcy, głównie z powodu niekonwencjonalnej polityki pieniężnej banku centralnego realizowanej pod dyktatem prezydenta Erdogana w zakresie niskich stóp procentowych i wynikającego z niej kryzysu walutowego w zeszłym roku.

© ℗

Previous Article

Do Izery wsiadło kolejne ćwierć mld zł

Next Article

5 gorących spółek na sesji 2 I 2023

You might be interested in …

Sytuacja na rynkach 18 października

Niemniej wydaje się, że część inwestorów trochę nie wierzy w to, że pesymistyczne scenariusze mogą się zrealizować. Dolar wczoraj był nieco słabszy nie za sprawą danych makro (bo te o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w USA […]

Prezydent złoży wizytę w państwach Zatoki Perskiej

Andrzej Duda Jacek Szydlowski / Forum Prezydent będzie przebywał z roboczą wizytą w Katarze w dniach 4-6 marca, następnie w dniach 6-8 marca złoży oficjalną wizytę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. “Wizyta na szczeblu prezydenckim jest […]