opublikowano: 2023-09-04 19:38
Większość tureckich deponentów przewalutowała w sierpniu swoje środki z powrotem na dolary na rynku pozagiełdowym. Konsumenci wycofują się z rachunków chronionych przed deprecjacją liry – przekazał w poniedziałek Reuters.
Posłuchaj

Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl
Władze monetarne Turcji, które powołano czerwcu, postawiły sobie za cel zmniejszenie ilości liry przechowywanej na rachunkach chronionych przed deprecjacją tureckiej waluty (tzw. KKM) w wysokości 130 mld USD.
Duże straty liry
Bank centralny chronił depozyty przed deprecjacją w ramach programu przyjętego pod koniec 2021 r. w celu powstrzymania krachu walutowego.
Od tego czasu lira straciła 50 proc. swojej wartości, z czego 25 proc. od maja tego roku, kiedy odbyły się wybory prezydenckie, które ponownie wygrał Recep Tayyip Erdogan. To sprawiło, że program podrożał, a zaufanie do waluty spadło.
Od czerwca bank centralny kontynuował sprzedaż walut bankom, żeby zaspokoić popyt osób zamykających rachunki KKM.
Jedna piąta tych rachunków, które początkowo zamieniono na liry z walut obcych, została zamknięta w sierpniu, dowiedział się Reuters. Około 66 proc. z nich zostało przekonwertowanych z powrotem na forex.