Szwecja wywiera nacisk regulacyjny, aby zezwolić na nowe reaktory jądrowe

Szwecja przygotowuje przepisy, które pozwolą na budowę większej liczby elektrowni jądrowych w celu zwiększenia produkcji energii elektrycznej w tym kraju i zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego, powiedział w środę premier Ulf Kristersson – podaje agencja Reutersa.

Nora Lorek/Bloomberg

Kristersson uczynił rozszerzenie produkcji energii jądrowej kluczowym celem swojego prawicowego rządu, starając się odwrócić proces stopniowego zamykania kilku reaktorów w ciągu ostatnich kilku dekad, który sprawił, że kraj w większym stopniu polegał na energii odnawialnej, ale czasami mniej przewidywalnej.

Szwedzki miks energetyczny składa się głównie z energii jądrowej, wodnej i odnawialnych źródeł energii. Choć jak dotąd zawirowania związane z dostawami gazu z powodu impasu Rosji z Zachodem w mniejszym stopniu ją dotknęły, ceny energii elektrycznej są wysokie i niestabilne od czasu rozpoczęcia przez Moskwę inwazji na Ukrainę.

Proponowane nowe przepisy, które wciąż muszą zostać uchwalone przez parlament, pozwoliłyby na budowę nowych reaktorów w dodatkowych lokalizacjach w całej Szwecji i miały wejść w życie w marcu przyszłego roku.

Nowe przepisy zniosłyby istniejące przepisy, które ograniczają całkowitą liczbę reaktorów do dziesięciu i zabraniają budowy reaktorów w innych lokalizacjach niż te, w których obecnie istnieją, otwierając drzwi do budowy mniejszych reaktorów, które wielu uważa za najbardziej opłacalną opcję jądrową.

© ℗

Podpis: ON, Reuters

Previous Article

Ogłoszono upadłość sieci marketów firmy Makro Cash & Carry Belgium

Next Article

Rynek odebrał pozytywnie brak konkretów ze strony Powella

You might be interested in …

Słabną nastroje niemieckiego biznesu. W maju gorsze niż oczekiwano

Rozwój niemieckiej gospodarki w ostatnich miesiącach zdecydowanie nie odpowiada jej potencjałowi. Słabną przy tym perspektywy, co niekorzystnie przekłada się na nastroje panujące w tamtejszym biznesie, informuje Reuters. fot. Bloomberg Najnowszy odczyt opracowywanych przez instytut badań gospodarczych Ifo wskaźników potwierdził […]

Schłodzenie rynku pracy uderza w dolara

Tygodniowe dane z amerykańskiego ryku pracy co prawda są istotne, ale rzadko kiedy przyczyniają się do wzrostu zmienności na rynku. Tym razem było inaczej. Adobe Stock Po publikacji dolar stracił na wartości a kurs EUR/USD zdecydowanie obrał kierunek północny, osiągając […]