Szefowa PE: Ukraina i Mołdawia mogłyby mieć status obserwatorów w Parlamencie Europejskim przed akcesją

PAP

opublikowano: 2023-10-25 13:44

Ukraina i Mołdawia mogłyby uzyskać status obserwatorów w Parlamencie Europejskim w okresie przejściowym, w oczekiwaniu na akcesję do UE – powiedziała szefowa PE Roberta Metsola w wywiadzie dla Politico.

Posłuchaj

Speaker icon

Zostań subskrybentem

i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

„Nie dajcie się zwieść. Z politycznego punktu widzenia, jeśli państwo dąży do Europy, Europa powinna szeroko otworzyć swoje drzwi” – powiedziała przewodnicząca Parlamentu Europejskiego cytowana w środę przez Politico.

Ukraina i Mołdawia otrzymały w ubiegłym roku status państw kandydackich do UE. W grudniu br. podczas szczytu Rady Europejskiej Kijów i Kiszyniów oczekują decyzji w sprawie oficjalnego rozpoczęcia rozmów akcesyjnych. Wcześniej KE ma opublikować raport, w którym oceni postępy przygotowań państw aspirujących do Unii.

Według Metsoli krajom, które przygotowują się do wstąpienia do UE, wspólnota mogłaby zaoferować szereg zachęt, od korzyści z funkcjonowania na jednolitym rynku po udział w programie Erasmus dla studentów.

„Moglibyśmy nawet pójść dalej i mieć kraje obserwatorów w parlamencie; to są sprawy, które są ważne dla ludzi” – powiedziała, dodając, że „zależy to od tego, co się wydarzy w grudniu”.

Previous Article

Wahająca się wycena kontraktów zapowiada zmienną sesję

Next Article

Składki ZUS jak gwóźdź do trumny. Poseł PiS: Przedsiębiorcy to nasze oczko w głowie

You might be interested in …

Spekulanci z GPW obrali nowy cel

O 137 proc. w cztery sesje urósł kurs notowanej na warszawskiej giełdzie spółki One. FMG, bo taki jest giełdowy symbol, pod którym notowana jest spółka (ticker One zarezerwowany jest dla notowanego na NewConnect One Solution) to spółka, […]

Podwójnie dobre wieści dla inwestorów Tesli

Jak donosi agencja Bloomberg, powołując się na prywatne źródła wewnątrz firmy, Tesla zbliża się do ostatniego etapu przygotowania odświeżonego wydania Modelu 3, dotychczas najpopularniejszego egzemplarza, którego sprzedaż pomogła spółce osiągnąć rentowność. Nieco dłuższa wersja sedana, […]