Szef Web Summit ustępuje. Chodzi o komentarze o wojnie między Izraelem a Hamasem

Niedługo po tym, jak Hamas zaatakował Izrael, Cosgrave opublikował serię komentarzy na temat kontrataków izraelskich w Strefie Gazy. W jednym z postów przedstawił zestawienie liczbowe ofiar konfliktu izraelsko-palestyńskiego w latach 2008-2023, nie uwzględnił w nim jednak danych z 7 października. W każdym kolejnym wpisie podkreślał, że podejście Izraela jest niesprawiedliwe.

“Powtarzam: zbrodnie wojenne są zbrodniami wojennymi, nawet jeśli popełniają je sojusznicy i powinny być nazywane tym, czym są” – napisał w jednym z nich.

Bojkot eventu

Jego uwagi odbiły się szerokim echem w branży i wielu znanych uczestników Web Summit, w tym Meta, Alphabet, czy Amazon, odwołało swój udział w tegorocznej konferencji, która odbędzie się między 13 a 16 listopada w Lizbonie. Wśród krytyków, którzy zrezygnowali z udziału w wydarzeniu znaleźli się m.in. David Marcus, szef the Founders Fund Keith Rabois, prezes AI21 Labs Ori Goshen, czy ambasador Izraela w Portugalii Dor Shapiro.

Web Summit prowadzi obecnie rozmowy z “wieloma osobami na temat ich udziału” w konferencji. Organizacja przyznała w oświadczeniu, że zdaje sobie sprawę, że “jest to niezwykle wrażliwy i bolesny czas w obliczu tragedii wojny”.

“Chcemy ponownie wyrazić nasz głęboki smutek z powodu śmierci niewinnych osób w Izraelu i Strefie Gazy. Zdecydowanie potępiamy przerażające ataki Hamasu na Izraelczyków. Misją Web Summit jest łączenie ludzi i idei zmieniających świat. (…) Jesteśmy zasmuceni słysząc, że niektórzy Izraelczycy ze społeczności technologicznej nie będą już uczestniczyć w Web Summit. Żałujemy wszystkich wyrządzonych krzywd i przekazujemy nasze najgłębsze wyrazy współczucia wszystkim, którzy stracili bliskich. Mamy nadzieję na pokojowe pojednanie” – zadeklarowano.

“Nie wyraziłem współczucia”

Paddy Cosgrave z kolei przeprosił za swoje uwagi dodając, że rozumie, że “spowodowały wielki ból”. “W tej chwili potrzebne jest współczucie, a ja tego nie wyraziłem” – przekazał w oświadczeniu.

Największa europejska konferencja tech

Web Summit to duża marka konferencji technologicznych, która prowadzi eventy w kilku miastach. Największe wydarzenie odbywa się co roku w Lizbonie i jest największym tego typu w Europie oraz jednym z największych na świecie – uczestniczy w nim ok. 70 tys. osób.

Previous Article

COI powtarza rekordowy przetarg na body leasing

Next Article

W ciągu 5 lat dla firm kluczowa będzie zdolność szybkiej regeneracji

You might be interested in …

Buda: Polska zyska własne satelity

Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) poinformowało w poniedziałek, że weszła w życie umowa, na mocy której Polska zyska własną konstelację satelitów obserwacyjnych. “Systemy rozpoczną działanie w 2027 r. Koszt ich budowy to 85 mln euro” […]

Rentowność amerykańskich obligacji może zejść do 2 proc.

Jeszcze w tym roku może dojść do obniżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, efektem czego może być silny spadek rentowności amerykańskiego długu, twierdzi Jupiter Asset Management, na raport którego powołuje się agencja Bloomberg. Adobe Stock Zdaniem strategów funduszu, coraz […]