Szef Banku Anglii uważa, że walka z inflacją musi być kontynuowana

Cytowany przez agencje Bloomberg, szef angielskiego banku centralnego stwierdził, że nadal pozostaje wiele czynników, które są niezgodne z celem inflacyjnym. Przede wszystkim chodzi o rynek pracy z nadmierną presją płacową. Z kolei spadek cen żywności, jeden z głównych motorów wzrostu inflacji w obecnym cyklu, postępuje relatywnie wolno.

Przed nami jest jeszcze sporo do zrobienia – powiedział Bailey.

Szef BOE podkreślił, że inflacja, choć odnotowała wyraźne wyhamowanie ze szczytowych poziomów, nadal jest ponad trzykrotnie wyższa od celu banku centralnego na poziome 2 proc. Bailey przyznał, że „nie był zaskoczony” ostatnim odczytem inflacyjnym, który wskazywał, że ceny konsumenckie we wrześniu wzrosły o 6,7 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym, w tym samym tempie co w sierpniu.

Choć nie odniósł się bezpośrednio do kwestii poziomu stóp procentowych, Bailey powiedział, że w dającej się przewidzieć przyszłości podstawowa stopa procentowa może pozostać na pułapie 5,25 proc. dopóki nie pojawią się bardziej wyraziste i trwałe dowody na ustąpienie presji inflacyjnej.

Decydent prognozuje, że inflacja będzie nadal spadać, choć tempo może być nieco rozczarowujące. Szczególnie, że wzrost płac utrzymuje się w pobliżu historycznych maksimów.

Previous Article

Allianz Trade: w najgorszym przypadku ropa po 140 USD i ryzyko globalnej recesji

Next Article

„Financial News”: Nadchodzą kolejne zwolnienia w Credit Suisse

You might be interested in …

Słabość dolara korzystna dla złota

Ostatnie dni na rynku złota upływają pod znakiem wzrostów. Notowania tego kruszcu, po odbiciu się od psychologicznej bariery 1900 USD za uncję w górę pod koniec czerwca, obecnie dotarły do poziomu 1940-1945 USD za uncję. To najwyższy poziom notowań złota od prawie trzech tygodni. […]

Czy sztuczna inteligencja zabierze miejsca pracy

W niektórych branżach stosowanie sztucznej inteligencji (AI) weszło do porządku dziennego. Co ciekawe, w Chinach od 2019 r. jest ona wykorzystywana podczas przeprowadzania przewodu sądowego. Nagrywa zeznania, przejmuje powtarzalne zadania, jak np. ogłaszanie procedur sądowych […]