Sytuacja w Chinach studzi nastroje inwestorów

We wtorek po świętach inwestorzy na Wall Street nie byli już tak optymistycznie nastawieni do ryzyka, jak pod koniec poprzedniego tygodnia. Indeks S&P 500 spadł o około 0.4% do obszaru 3 830 pkt.

Z kolei technologiczny Nasdaq stracił blisko 1.5%. W kalendarium było stosunkowo pusto, aczkolwiek ciekawie wypadły dane odnośnie rynku nieruchomości. Indeks cen domów S&P/Case-Shiller dla 10 metropolii spadł z 9.6% do 8% r/r. Rynek zakładał nieco głębszy spadek do 7.4% r/r. Tożsamy był odczyt dla 20 metropolii, gdzie indeks spadł do 8.6% r/r, a konsensus zakładał osiągnięcie poziomu 8%. Indeks cen nieruchomości FHFA również wypadł solidnie, spadek z 0.1% do 0% m/m można interpretować jako pozytyw, ponieważ oczekiwano obsunięcia aż do -1% m/m.

Yegor Aleyev/TASS/Forum

W centrum uwagi pozostają Chiny, gdzie sytuacja epidemiczna się pogarsza. W świetle ostatnich decyzji o wycofaniu się z pewnych środków polityki zero-covid, pozostaje pytanie o kontynuację dotychczasowych działań władz chińskich. Jeśli kryzys w systemie opieki zdrowotnej (w związku z falą zakażeń) nie będzie zmierzał ku złagodzeniu, to może się okazać, że Chiny będą musiały jeszcze poczekać z pełnym otwarciem gospodarki.

W środę notowania kontraktu terminowego na S&P 500 utrzymują się w okolicy 3 860 pkt. Z kolei Dax nieznacznie osuwa się w kierunku 13 960 pkt.

Na rynku walutowym eurodolar waha się przy kresce na poziomie 1.0630. Z kolei nieco więcej dzieje się na japońskim jenie, który ulega szerokiej deprecjacji. Para USDJPY przebiła od dołu obszar 134 i zmierza nadal na północ. Solidne umocnienie względem dolara zauważalne jest na AUD i NZD. Waluta australijska w stosunku do USD rośnie do rejonu 0.6760, natomiast dolar nowozelandzki w podobnym tonie znajduje się już na poziomie 0.63.

Cena baryłki ropy WTI kontynuuje spadek już teraz poniżej 79 dolarów i znajduje się obecnie w obszarze, na którym handel przebiegał w piątek. Wieczorem zostaną opublikowane tygodniowe zmiany zapasów ropy według API. Nie byłoby zaskoczeniem, gdyby pokazały spadek zapasów czarnego złota o 0.7 mln baryłek. Poprzedni odczyt wskazał na obsunięcie o ponad 3 mln baryłek. Natomiast w ciągu dnia ciekawie się zapowiada indeks Fed z Richmond. Zgodnie z konsensusem rynkowym aktywność produkcyjna w grudniu nieco się osłabiła, co odzwierciedlałby spadek indeksu z -9 pkt do -10 pkt.

© ℗

Previous Article

11:34 10 minut temu Minister Buda: w styczniu nowy pakiet rozwiązań ws. patologii na rynku mieszkaniowym W styczniu przedstawimy nowy pakiet rozwiązań ws. patologii na rynku mieszkaniowym – zapowiedział w środę minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Mamy siedem rozwiązań, które ograniczą patologie m.in. w tzw. patodeweloperce . czytaj więcej 11:34 10 minut temu Minister Buda: w styczniu nowy pakiet rozwiązań ws. patologii na rynku mieszkaniowym W styczniu przedstawimy nowy pakiet rozwiązań ws. patologii na rynku mieszkaniowym – zapowiedział w środę minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Mamy siedem rozwiązań, które ograniczą patologie m.in. w tzw. patodeweloperce – dodał

Next Article

Nexi nawiązuje współpracę z włoską firmą Olivetti

You might be interested in …

Badanie: prezes PKN Orlen najbardziej rozpoznawalnym menedżerem

Najbardziej rozpoznawalnym menedżerem jest Daniel Obajtek z PKN Orlen, z którego nazwiskiem nie spotkało się 3 proc. respondentów – wynika z badania Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS przekazanego PAP. Marki PKN Orlen i Orange kojarzą wszyscy respondenci – dodano. Jak […]

Trudni klienci wyzwaniem dla pracowników

Aż 76 proc. pracowników obsługi klienta spotkało się z nieprzyjemnymi lub agresywnymi zachowaniami ze strony klientów – wynika z raportu z badania „Bliżej Siebie – zdrowie psychiczne i empatia w pracy” zrealizowanego przez Grupę ArteMis, […]

Notowania złota zaliczyły spadek

Kontrakty terminowe na złoto doznały deprecjacji w środę, co oznacza trzecią spadkową sesję z rzędu. Rynek złota jest obecnie „niedźwiedzi”, a ceny są poniżej 50-dniowej średniej kroczącej na poziomie 1866,30 USD – podaje MarketWatch. Bloomberg Creative Photos Notowania złota spadły w związku […]