Sytuacja na rynkach 15 listopada – co pokażą kolejne dane z USA?

Wzrosły też oczekiwania, co do skali cięć w przyszłym roku – mowa o 100 p.b. począwszy od maja. To więcej, niż szacowali członkowie Fed w ankiecie tradycyjnie publikowanej co kwartał (dot-plot), gdzie we wrześniu wskazywano na cięcia zaledwie o 50 p.b. Tym samym to może być dość ważny element grudniowego posiedzenia Fed (13.12). Jednocześnie rynki wyraźnie lansują tezę o scenariuszu łagodnego lądowania gospodarki w 2024 r. (soft-landing), co wraz z szacunkami dotyczącymi spadku inflacji i tym samym obniżek stóp procentowych tworzy niemalże idealne środowisko do rajdu ryzyka. Niemniej nie przeceniajmy danych z twardej gospodarki, jakie będą spływać w najbliższych dniach i tygodniach. Dzisiaj o godz. 14:30 poznamy odczyt dynamiki sprzedaży detalicznej w październiku. Szacunki zakładają jej spadek o 0,3 proc. m/m i 0,1 proc. m/m bez uwzględnienia samochodów. To słabe dane, ale czy mogą być jeszcze słabsze?

Wczoraj dolar mocno się osłabił w ślad za spadkiem rentowności obligacji i mocnym ruchem w górę na giełdach. Dzisiaj rano widać jeszcze echa wczorajszego optymizmu – szczególnie dobrze zachowały się rynki akcji w Azji. Niemniej w krótkim okresie rynek mógł przereagować i niezależnie od dzisiejszego kalendarza – dane z USA o 14:30 i informacji ze spotkania prezydentów Chin i USA – korekta jest prawdopodobna. Pytanie tylko o jej skalę.

W nocy poznaliśmy pierwsze szacunki dotyczące dynamiki PKB za III kwartał w Japonii, które wypadły rozczarowująco. To będzie podbijać punkty “gołębiom” w Banku Japonii, które i tak mają mocną pozycję. Seria lepszych danych napłynęła z kolei z Chin – to dynamika sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej i inwestycji w październiku. Jednocześnie pojawiły się spekulacje o kolejnym programie stymulacyjnym szykowanym przez tamtejsze władze. Dobre dane (o wynagrodzeniach) napłynęły też z Australii. Z kolei nad ranem poznaliśmy dane o inflacji CPI w Wielkiej Brytanii, która w październiku wypadła poniżej prognoz.

W środę rano nie widać konkretnego kierunku na dolarze po silnym ruchu z wczoraj. Rynek bierze oddech? Pośród G-10 najsłabiej wypada funt (wspomniana inflacja CPI z Wysp), a z kolei najsilniejsze są NZD, oraz SEK i NOK. JPY i AUD nie notują większych zmian pomimo faktu wspomnianych już nocnych publikacji.

EUR/USD – szybkie przesunięcie w górę

Wczorajsze dane z USA doprowadziły do dość mocnego przesunięcia w górę na EUR/USD – dzienna rozpiętość notowań to blisko 200 pipsów! W efekcie uderzyliśmy w dawną linię trendu wzrostowego rysowaną od dołka z grudnia ub.r. przez kluczowe minima w kolejnych miesiącach. Ta linia została połamana na początku września i teraz być może zrealizowany został tzw. ruch powrotny. W takiej sytuacji nadchodzące dni mogą upłynąć pod znakiem korekty ostatniej zwyżki, a średnioterminowo inwestorzy będą się musieli zastanowić, jakie kolejne impulsy ze sfery makro mogłyby uzasadniać dalszy silny wzrost EUR/USD. Dzisiaj i jutro będą spływać kolejne dane makro z USA. Jednocześnie Izba Reprezentantów Kongresu USA przyjęła wczoraj ustawę, która pozwoli uniknąć tzw. goverment shutdown po 17 listopada, co zdejmuje ryzyko z rynku mogące negatywnie rzutować na dolara.

Dzisiaj o godz. 11:00 pojawiły się dwie publikacje ze strefy euro – wrześniowe dane o nadwyżce w handlu zagranicznym, oraz te o dynamice produkcji przemysłowej. W obu przypadkach były one gorsze od szacunków, co potwierdza tylko tezę, że europejska gospodarka wchodzi w fazę spowolnienia. Dzisiaj przed tymi danymi Mario Centeno z Europejskiego Banku Centralnego stwierdził, że są pewne obawy, czy faktycznie dojdzie do scenariusza miękkiego lądowania.

Previous Article

Kurs dolara zwyżkuje po gwałtownym spadku. Euro i funt w dół. Zmiana na rynku walut

Next Article

Produkcja przemysłowa w strefie euro spadła mocniej niż prognozowano

You might be interested in …

AT w PB odc. 48: XTB, Dadelo, CD Projekt, Pekao, CCC i in.

opublikowano: 2023-09-05 11:37 Zapraszamy do wzięcia udziału w webinarze poświęconym analizie technicznej indeksów i spółek z GPW, który odbędzie się w czwartek, 7 września, o godz. 10. Obejrzyj zapis webinaru i dowiedz się: jakie są ciekawe […]

Możliwe przedłużenie przerwy w działalności Freeport LNG

Freeport LNG, jeden z głównych amerykańskich terminali eksportowych skroplonego gazu ziemnego (LNG), który nie działa od siedmiu miesięcy, może mieć dłuższą przerwę w pracy, informuje Reuters powołując się na kilka anonimowych źródeł. Agencja przypomina, że Freeport LNG był odpowiedzialny […]