Świąteczny tydzień w Warszawie

Finałowa sesja roku skończyła się spadkami najważniejszych indeksów. WIG20 oddał 0,57 procent przy spadku szerokiego indeksu WIG o 0,30 procent.

materiały prasowe

Obrót pozostał świąteczny. W WIG20 obrócono akcjami na kwotę niespełna 385 mln złotych, gdy na szerokim rynku udało się ugrać niewiele mniej niż 543 mln złotych. W przypadku WIG20 sesja należała do trzech najsłabszych pod względem obrotu rozdań grudnia. Zmienność była adekwatna do aktywności. WIG20 przedryfował całość rozdania oscylując wokół poziomu zbliżonego do otwarcia, a wynik dnia w drobnym stopniu różnił się od porannego startu luką zbliżoną do -0,5 procent. Pod względem technicznym finałowa sesja roku sprowadziła się do podtrzymania konsolidacji WIG20 w rejonach, które są grane od połowy listopada. W efekcie trudno mówiąc o zmianach, które niosłyby coś więcej niż przymus czekania na kolejny ruch rynku. Jak zawsze w przypadki finałowych sesji roku, można pozwolić sobie na podsumowania.

W skali roku WIG20 spadł o blisko 21 procent, co daje najgorszy wynik indeksu od 2011 roku. Jednak w grudniu indeks zyskał 3,2 procent, co przełożyło się na powiększenie zwyżki w IV kwartale roku do przeszło 30 procent. Indeks jest też blisko 34 procent od dna bessy wykreślonego w październiku, co razem buduje mocną bazę pod kolejny rok. Snując prognozy na przyszłość warto odnotować, iż w historii WIG20 spadków rocznych o przeszło 20 procent było – do dziś – ledwie cztery i za każdym razem indeks zyskiwał w kolejnym roku. W poniedziałek warto jednak liczyć się ze spokojnym wejściem w nowy okres rozliczeniowy. Pierwszy dzień nowego roku w Warszawie zostanie zagrany w kontekście wyłączenia z gry giełd w Tokio, Londynie i Nowym Jorku, więc wolumeny mogą być ciągle zmniejszone i zwyczajnie świąteczne.

© ℗

Previous Article

Najlepsze i najgorsze spółki na GPW w 2022 r.

Next Article

Gaz tanieje o 15 proc. do niecałych 73 euro za MWh

You might be interested in …

Perspektywy dla niemieckiej gospodarki nadal pozostają słabe

W lipcu doszło do niewielkiego pogorszenia się perspektyw gospodarczych Niemiec. Również oceny obecnej sytuacji okazały się słabsze niż miesiąc wcześniej. Nie są to optymistyczne sygnały przed drugą połową roku, po tym jak pierwsza okazała się zdecydowanie słabsza niż […]

Ropa nadal tanieje

Notowania ropy pogłębiają blisko miesięczny dołek. Tym razem czynnikiem, który determinował przecenę surowca były dane o zapasach w Stanach Zjednoczonych. fot./ Qilai Shen/Bloomberg Według danych EIA, szósty tydzień z rzędu rosły zapasy surowca. Zwiększyły się o 4,1 […]