Superauto.pl przyspiesza z samochodową e-sprzedażą

Sprzedaż samochodów w Polsce powoli wychodzi na prostą. Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar podaje, że od początku roku do końca kwietnia w Polsce przybyło 158,5 tys. nowych aut osobowych, co jest wynikiem o prawie 16 proc. lepszym niż rok wcześniej – choć sam kwiecień pod tym względem wypadł znacznie słabiej niż pierwszy kwartał.

Samochody często wyszukujemy i porównujemy w internecie, ale kupujemy na żywo, w salonach dilerskich lub komisach. Stopniowo rozwija się jednak sprzedaż czysto e-handlowa, w której kupujący widzi samochód dopiero wtedy, gdy po transakcji sprzedawca przywozi mu go pod drzwi.

– Internetowa sprzedaż samochodów rozkwitła dzięki kryzysowi podażowemu na rynku, do którego doszło w pandemii. Gdy w salonach brakowało samochodów albo trzeba było na nie bardzo długo czekać, konsumenci częściej szukali nowych aut w internecie i to nas napędziło. Teraz podaż wróciła, więc wolumen w internecie przestał już tak dynamicznie rosnąć, choć nadal jest dwucyfrowy. Ceny są jednak wyraźnie wyższe, co przekłada się na 45-procentową dynamikę przychodów – mówi Kamil Makula, prezes Superauto.pl, odpowiadający za segment finansów konsumenckich w WP Holdingu.

Skokowy wzrost:

Skokowy wzrost:

Gdy w 2018 r. Wirtualna Polska inwestowała blisko 21 mln zł w Superauto, którego współtwórcą i prezesem jest Kamil Makula, spółka miała nieco ponad 10 mln zł przychodów i ok. 4 mln zł zysku na poziomie EBITDA. Pięć lat później platforma ma kilkanaście razy większe przychody, bo zajęła się m.in. samodzielną sprzedażą aut, a generowana przez nią EBITDA jest pięć razy większa.

Rafal Klimkiewicz

Internetowy rozwój

WP Holding zainwestował w Superauto.pl pod koniec 2018 r. Giełdowa spółka wyłożyła wtedy 20,65 mln zł za niespełna 51 proc. udziałów. Resztę mają Kamil Makula i drugi współzałożyciel spółki, Bartosz Chojnacki.

– Z Bartoszem zaczynaliśmy w biznesie od pośrednictwa kredytowego, potem dołożyliśmy do tego finansowanie zakupu samochodów. Najpierw była to działalność prowadzona w stacjonarnych punktach w marketach, ale szybko przenieśliśmy się do internetu, świadcząc usługi na takich serwisach, jak Allegro, OtoMoto i Gratka. W końcu przyszła do nas Wirtualna Polska z pomysłem, żeby zbudować duży samochodowy marketplace i zaczęliśmy nie tylko pośredniczyć w finansowaniu oraz agregować oferty dilerów, ale też samodzielnie kupować i sprzedawać samochody, na co pozwolił kapitał od inwestora – opowiada Kamil Makula.

GUS podaje, że pod koniec ubiegłego roku internet odpowiadał za ok. 1,6 proc. sprzedaży samochodów. Rok wcześniej było to 1,1 proc.

– Sprzedajemy teraz rocznie tyle nowych aut, co największe grupy dilerskie w Polsce, choć początkowo nie byliśmy pewni, czy ludzie będą gotowi kupować samochody bez wychodzenia z domu – i bez oglądania ich. Okazało się jednak, że w przypadku nowych aut znacznie łatwiej o taką decyzję niż w przypadku używanych. To nadal rynkowa nisza, ale już nawet 10 proc. nowych aut sprzedaje się w internecie. Za 75 proc. zakupów odpowiadają przedsiębiorcy, w tym jednoosobowe działalności gospodarcze – tłumaczy Kamil Makula.

Okiem analityka

Holding rośnie na przejęciach i turystyce

Dominik Niszcz

analityk Trigona

Każdy z kluczowych segmentów działalności WPH jest wrażliwy na spowolnienie gospodarcze, ale dzięki ostatnim przejęciom prognozujemy wzrost skorygowanej EBITDA w tym roku o 19 proc.. Rynek reklamy internetowej odnotował dołek w pierwszym kwartale i zgadzamy się z prognozą zarządu, że nominalnie powinien wzrosnąć o kilka procent w tym roku. Najmocniej powinna zachować się turystyka, gdzie zakładamy solidne wzrosty w pierwszym półroczu i rekordowe wyniki latem, ze znaczącą kontrybucją grupy Szallas [przejętego we wrześniu ubiegłego roku za ponad 80 mln EUR węgierskiego operatora platform turystycznych -red.]. Segment finansów konsumenckich pozostaje pod negatywnym wpływem wysokich stóp procentowych, ale jednocześnie niezmienny jest trend przechodzenia tego rodzaju biznesów do sfery online. W consumer finance większość wyniku generuje Superauto.pl i mimo prawdopodobnego spadku wyniku w Totalmoney.pl w tym roku może udać się nieco poprawić wynik EBITDA w całym segmencie. Ostatnia seria przejęć nie zamyka możliwości dalszych akwizycji (dług netto do EBITDA tylko 1,3x, uwzględniając wyniki przejętych podmiotów). Jednocześnie obecne koszty finansowania zmniejszają atrakcyjność transakcji, w wyniku których nie pojawią się istotne synergie w ramach grupy. Być może słabość pewnych segmentów rynku, w szczególności na rynku mediów oraz finansów konsumenckich, pozwoli na selektywne akwizycje na dobrych warunkach w regionie CEE. Z kolei w turystyce skala biznesów do integracji w ramach grupy jest duża i zakładałbym raczej organiczny wzrost.

Odzyskiwanie impetu

Superauto.pl wraz z porównywarką finansową Totalmoney.pl tworzy w WP Holdingu segment finansów konsumenckich. Od października ubiegłego roku Kamil Makula zarządza obiema spółkami. W Totalmoney.pl ogłoszono wtedy redukcję zatrudnienia. W całym segmencie pracuje obecnie ok. 240 osób.

– Totalmoney.pl w ostatnich latach straciło impet, więc wymagało zmian, bo akcjonariusze oczekują od nas wysokiej dynamiki wzrostu. Mimo relatywnie słabego rynku kredytów gotówkowych Totalmoney.pl w ostatnich kwartałach znowu rośnie w szybkim tempie, głównie dzięki pogłębieniu oferty – oprócz porównywania ofert bierzemy na siebie w większym stopniu rolę pośrednika kredytowego, za co banki są skłonne płacić wyższą prowizję – tłumaczy menedżer.

W ubiegłym roku finanse konsumenckie odpowiadały za 14 proc. przychodów WP Holdingu (171 mln zł, o 38 proc. więcej niż rok wcześniej). Wypracowały też 30 mln zł skorygowanej EBITDA (zysk operacyjny powiększony o amortyzację), co stanowiło 7 proc. wyniku całej grupy na tym poziomie.

– Samo Superauto.pl miało w 2022 r. 22 mln zł EBITDA, choć ubiegły rok w branży był trudny m.in. ze względu na wzrost cen i odkładanie zakupów. Spodziewamy się w kolejnych latach dynamiki wzrostu tego segmentu o ok. 20 proc. Internet nigdy nie przejmie w pełni roli stacjonarnych salonów dilerskich, ale będziemy w coraz większym stopniu ich uzupełniać – mówi Kamil Makula.

Previous Article

Biura coraz dotkliwiej odczuwają lukę podażową

Next Article

Kierowcy zawodowi mają dosyć dzikich parkingów

You might be interested in …

Broker z USA kusi polskich agentów nieruchomości

W Polsce rozpoczął oficjalnie działalność eXp Realty, globalny broker nieruchomości, będący spółką zależną notowanego na nowojorskiej giełdzie eXp World Holdings. Zamierza zatrudnić tu 140 agentów nieruchomości do końca 2023 r. Kierowanie działalnością brokera w Polsce […]

Odchodzi członek zarządu LOT-u

Maciej Wilk, członek zarządu LOT-u ds. operacyjnych, od 7 kwietnia przestanie pełnić tę funkcję. Zostanie COO w Flair Airlines, kanadyjskich tanich liniach lotniczych, które są trzecie na macierzystym rynku. – To strata dla LOT-u, ale […]