Straż Graniczna zamierza przyjąć ponad 1 tys. nowych osób

Michalska zaznaczyła, że ponad tysiąc nowych osób, które Straż Graniczna planuje w tym roku przyjąć do służby to o ponad 100 osób więcej niż rok wcześniej. Dodała, że limit przyjęć do służby został w tym roku zwiększony.

fot. PIOTR NIEMIEC NADWIŚLAŃSKI ODDZIAŁ STRAŻY GRANICZNEJ

fot. PIOTR NIEMIEC NADWIŚLAŃSKI ODDZIAŁ STRAŻY GRANICZNEJ

“Formacja od ponad dwóch lat jest na pierwszej linii działań, a w związku z presją migracyjną na granicy polsko-białoruskiej i agresją Rosji w Ukrainie staliśmy się jedną z najważniejszych formacji w kraju” – oceniła Michalska.

Rzeczniczka podkreśliła, że pomimo zwiększania liczby kandydatów przyjmowanych do służby Straż Graniczna stawia przede wszystkim na jakość. “Nawet kosztem tego, że nie pozyskamy odpowiedniej liczby nowych funkcjonariuszy” – powiedziała. “Zakres działań, które realizujemy również na arenie międzynarodowej nie pozwala nam zejść z jakości” – dodała.

Straż Graniczna poinformowała, że rekrutacja do służby prowadzona jest w sposób ciągły, a przyjęcia będą odbywać się w trzech terminach: w lutym, marcu i październiku. Z danych Straży Granicznej wynika, że kandydatów do służby nie brakuje.

“Bardzo nas to cieszy” – powiedziała Michalska i dodała, że w ubiegłym roku o przyjęcie do formacji ubiegało się 4,4 tys. kandydatów. “To od wielu lat największa liczba kandydatów” – zaznaczyła. Z danych SG wynika ponadto, że w roku 2019 o przyjęcie do służby ubiegało się 4285 osób, w 2020 – 4210, w 2021 r. – 4090.

Michalska poinformowała, że w ubiegłym roku do służby przyjęto 870 osób, zaś odeszło 616 osób. “Na jedno miejsce ubiega się obecnie do służby pięć osób” – powiedziała. Dodała, że limity miejsc zwiększone zostały głównie pod kątem oddziałów na granicy wschodniej. Do Podlaskiego i Nadbużańskiego OSG ma zostać przyjętych w tym roku po 150 osób, do Bieszczadzkiego – 135, a do Warmińsko-Mazurskiego – 80. Najwięcej osób ma zostać przyjętych w tym roku do Nadwiślańskiego Oddziału SG – 160 osób. Na każdym etapie komendanci oddziałów mogą zwrócić się jeszcze o zwiększenie limitów przyjęć.

Informacje na temat naboru zamieszczone są na stronach internetowych oddziałów i Komendy Głównej SG. Nowością jest moduł, dzięki któremu po zalogowaniu kandydaci mogą śledzić i dostawać powiadomienia o kolejnych etapach swojej rekrutacji. Od początku ubiegłego roku nie ma już górnego limitu wieku, a drugie etapy postępowania rekrutacyjnego odbywają się w oddziałach; wcześniej trzeba było wyjeżdżać do jednego z ośrodków szkolenia SG.

“Kandydatom rekomendujemy aby przede wszystkim przygotowali się do egzaminu sprawności fizycznej. Obserwujemy, że osoby pewne swoich umiejętności podchodzą do egzaminu sportowego nieprzygotowani i w rezultacie go nie przechodzą” – powiedziała Michalska.

SG przypomniała, że służbę w formacji może pełnić osoba niekarana, posiadająca wyłącznie polskie obywatelstwo, co najmniej średnie wykształcenie oraz zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych.

Postępowanie kwalifikacyjne podzielone jest na dwa etapy. W pierwszym komisja rekrutacyjna sprawdza kompletność dokumentów złożonych przez kandydata i przeprowadza z nim rozmowę kwalifikacyjną. Kandydat wysyłany jest również na badanie psychologicznie oraz psychofizjologiczne, czyli tzw. wariograf. W drugim etapie postępowania kandydaci rozwiązują testy z wiedzy ogólnej i wybranego języka obcego, przechodzą egzamin ze sprawności fizycznej i rozmowę kwalifikacyjną. Następnie rekruci wysyłani są na komisję lekarską, która ustala ich zdolność do służby.

“Chętni do służby w Straży Granicznej mogą spróbować swoich sił w wielu dziedzinach, m.in. jako eksperci do spraw fałszerstw dokumentów, specjaliści do spraw migracji, piloci, członkowie załóg jednostek pływających, pirotechnicy, przewodnicy psów służbowych, czy funkcjonariusze wydziałów zabezpieczenia działań” – powiedziała rzeczniczka.

Dodała, że służba w Straży Granicznej to także udział w misjach międzynarodowych – w Macedonii, Grecji czy Włoszech, dokąd regularnie jeżdżą polscy strażnicy graniczni, a także możliwość służby w instytucjach międzynarodowych.

Previous Article

Branża paliwowa: możliwe zawirowania na rynku na skutek embarga na paliwa z Rosji

Next Article

Tauron: roszczenia Rafako nie mają żadnego uzasadnienia

You might be interested in …

Azoty w I kwartale pogłębiają stratę EBITDA

Tak dużej straty w Azotach nie spodziewał się chyba nikt. Ujemna EBITDA sięgająca 401 mln zł to nie tylko gorzej od konsensu prognoz analityków, ale także więcej niż w poprzednim kwartale, kiedy strata sięgnęła 296 […]

Czy firma może ściągnąć pracownika z L4

Przedsiębiorca nie może zlecać obowiązków służbowych osobie będącej na zwolnieniu lekarskim, nawet jeśli ta wykonuje pracę zdalną. Oznacza to, że szef nie ma prawa wymagać od niej podejmowania jakiejkolwiek aktywności zawodowej w czasie L4, a […]